süs balığı

Süs Balığı Çeşitleri ve Bakımı

Süs balıkları akvaryum ve fanusta beslenmeye el verişli balık türleridir. Dünyanın 4 te 3 su kaplıdır bu yüzden deniz canlıları karadaki canlılardan fazladır. Sularda yaşayan bütün balıklar akvaryumda yaşayamaz. Süs balıkları diğer balıklar ile aynı denizleri ve okyanusları paylaşsa da diğer ırklar ile aralarında bazı farklılıklar vardır. Farklılıkların en önemlisi , balıkların yaşama koşullarına uygun su türüdür. Okyanus ve deniz suları tuzlu su içerir. Göllerde ırmaklar ve su havzalarında yaşayan tatlı su balıkları da vardır. Her iki su türünün içerisinde de süs balığı çeşitleri bulunmaktadır.

Tatlı Su Süs Balıkları

Tatlı suda yaşayan süs balıkları akvaryum ve fanus içerisinde beslenmesi en doğru balık türleridir. Bu süs balığı türlerinin beslenmesinin doğru olmasının sebebi ise kişisel kolaylıktır. Balıklar çok uzun süreler yaşarlar bu yüzden bakımlarının da uzun süreler yapılması gerekir.

Tatlı su akvaryumunun bakımı , tuzlu su akvaryumuna göre daha kolaydır. Bu kolaylık tatlı sulara şebeke suları ile erişebilmektir. Şebeke suları tatlı su içerir ve bu sular balıkların yaşamaları için gerekli oksijeni barındırır. Süs balığı besleyen kişiler , akvaryum sularını dinlendirilmiş şebeke suları ile değiştirdikleri için su sorunu yaşamaz.

 • Japon (Tatlı Su Balığı)
 • Ciklet (Tatlı Su Balığı)
 • Sarı Prenses (Tatlı Su Balığı)
 • Çöpçü (Tatlı Su Balığı)
 • Melek (Tatlı Su Balığı)
 • Tetra(Tatlı Su Balığı)

Akvaryum besiciliğinde tatlı su balığı olarak en çok bilinen balık türleridir.

Tuzlu Su Akvaryum Süs balığı

Okyanuslarda ve denizlerde yaşam süren deniz canlılarının farklı boyutlarda , farklı renklerde ve türlerde olduğunu bilmekteyiz. Bu balık türleri içerisinde süs balığı olarak tercih edilen balık türleri vardır. Akvaryum koşulları , tuzlu su balıklarının besleneceği koşulları karşıladığı sürece tuzlu su süs balıklarını besleyebilirsiniz. Balıkların yaşam sürmesi için gerekli oksijen değerini barındıran ve balık türünüzün habitat yaşam sürdüğü su türünün akvaryumda kullanmalısınız.

Akvaryum içerisindeki su sıcaklığını , beslemiş olduğunuz süs balığının ihtiyacına göre ayarlamalısınız. Sıcaklığın sabitlenmesi için gerekli akvaryum ısıtıcılarını temin edebilirsiniz. Akvaryum içerisindeki suyun devirdaim ederek temizlenmesi ve oksijen oranının korunması için gerekli cihazları temin etmelisiniz. Tuzlu su süs balıklarının akvaryumları doğadaki yaşam koşullarını karşılamalıdır. Doğala koşulların sağlanması için yosunlar, mineral taşları ve ek takviyeler kullanmalısınız.

süs balığı
 • Mandalina (Tuzlu Su Balığı)
 • Palyaço (Tuzlu Su Balığı)
 • Aslan (Tuzlu Su Balığı)
 • Mavi Damsel (Tuzlu Su Balığı)
 • Sarı Tang (Tuzlu Su Balığı)

Tuzlu su içerisinde beslenen en popüler süs balığı türleridir.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

admin olarak oturum açıldı: . Profilinizi düzenleyin. Oturumu kapat Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir