rex tavşanı

Rex Tavşanı Özellikleri – Evde Bakım

Rex tavşanı özellikleri olarak ilk beyaz renkte olan tavşanlar akla gelmektedir. Beyaz renk olmasının sebebi albino olmasından kaynaklanır. Albino hastalığı olması haricinde farklı renklere sahip rex tavşanları ile arasında hiçbir fark yoktur.

Evde tavşan beslemek isteyen kişilerinin kriterlerini geçebilen nadir tavşan türleri arasındadır. Bunun sebebi ise çok tatlı bir görünüme sahip olmalarından kaynaklanır. Cüce olarak bilinen hollanda lop tavşanı ile kıyaslandığında daha büyük boyutlardadır.

rex tavşanı
Rex Tavşanı

Rex Tavşanı Özellikleri

Rex tavşanı özellikleri iki kısım olarak ele alınmalıdır. Bu kısımlar karakter ve fiziki özellikleri olarak olmalıdır. Bir çok kişi dış görünüşünün tatlı olması sebebi ile tavşan tercihi yapar.

Ancak evde beslemek istediğiniz tavşanların karakter özellikleri de çok önem arz etmektedir. Nitekim uzun yıllar bir pet olarak besleyeceğinizden huyunu iyi anlamalı ve ona göre tercih yapılmalıdır.

  • Uzun ve dik bir kulak yapısına sahipdir.
  • Boyutları orta boyutlarda olmak ile birlikte gövdesi uzundur.
  • Beyaz rex tavşanı olarak bilinen albino hastası türleri de mevcuttur.
  • Reflexleri en güçlü tavşan türlerinden bir tanesidir.
  • Tavşan ırkları arasında en zeki türdür.
  • Uzun bacaklı ve yüksek mesafeye zıplayabilirler.
  • Gelişmiş kas yapılarına sahiptir.
  • Çene yapıları diğer tavşan ırklarından daha güçlüdür.
  • Alınları çıkıntılı ve uzun bir yüz yapısına sahiptir.

Beyaz Rex Tavşanı Özellikleri

Beyaz rex tavşanı özellikleri diğer renklere sahip olan tavşanlar ile aynıdır. Lakin diğer renkteki tavşanlar ile keskin bazı farklılıklar vardır. Bu farklılıkların başında beyaz renk olmasının sırrı yatar. Bu sır tavşanın albino hastası olmasındır. Albino hastası birçok canlıda aynı etki gözlemlenmiştir.

Vücudun tamamen beyaz gözlerin ise kırmızı veya pembe olması ile canlının albino olup olmadığı anlaşılmaktadır.

beyaz rex tavşanı
Albino Rex Tavşanı

Rex Tavşanı Karakteri

Rex tavşanı karakterinin en başında en zeki tavşan ırkı olduğu gelmektedir. Yani zekidirler, eğitilebilirler ve evcilleştirilebilirler. Eğitile bilir ve evcilleştirile bilir olması iyidir. Çünkü bizlerin rex tavşanını bir evcil hayvan olarak görmesine yol açmaktadır. Bu doğru bir düşüncedir.

Hatta bir rex tavşanı yavruluktan itibaren sahiplenirseniz, sizin ailenizin bir ferdi olacaktır. Özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşmaktadır. Oyuncu ve mutlu olduğu zamanlarda aşırı hareketli olduğu gözlemlenmiştir.

evde rex taşvanı beslemek
Kahve Rengi Ve beyaz Tavşan

Evde Rex Tavşanı Bakımı

Evde rex tavşanı bakımı için uygun ortam ve koşulların hazırlanması gerekmektedir. Tüm canlılarda ortak olan barınma alanı, su ve gıda tüketim yerleri önceden hazırlanmalıdır. Bunların hazırlanması basittir. İlk olarak tavşanınız için uygun bir kafes almalısınız.

Yalnız kafes tercihi yaparken tavşanınızın ileride büyüyeceğini göz önüne almalısınız. Bu fikir geniş bir kafes tercihi yapmanız sizin için önemlidir. Sonrasında geniş kafes tavşan malzemelerini içerisine koymak içinde çok önemlidir. Daha sonrasında kafes içerisinde temel olarak su ve mama kabı olmalıdır. Bu ihtiyaçların giderilmesi halinde tek bir şey geriye kalır, tuvalet eğitimi.

İlk olarak tuvalet eğitimi doğru bir şekilde verilmelidir. Çünkü ev içerisinde beslenen evcil hayvanların tamamı için tuvalet eğitimi gerekmektedir. Tuvalet eğitimi tavşan için diğer evcil hayvanlardan farklı olmak ile birlikte kum kabına dışkılamaktadır. Yani bir kap içerisine kum doldurabilirsiniz. Sonrasında tavşanınızın oraya dışkılamasını sağlayabilirsiniz.

Evde Rex Tavşanı Beslenir mi ?

Öncelikle ev içerisinde tavşan beslemek isteyen kişiler küçük ırklı tavşanları tercih ederler. Yani sizlerde küçük ırklı bir tavşan tercih edebilirsiniz veya rex tavşanı gibi büyük ırklı bir tavşanı evde besleyebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir