Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır sorusu tüm kafes hayvanı besleyenlerin başlıca sorusudur. Yavru muhabbet kuşu sahiplenildiğinde ilk olarak kaç aylık olduğu akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Bunun başlıca nedeni kuşları doğru kişilerden sahiplenmemenizden kaynaklanmaktadır. Doğru kişilerden sahiplendiğiniz sürece sizlere dürüst ve güvenilir cevaplar verecektir.

Bir kuşun yavru, genç veya yaşlı bir muhabbet kuşu olup olmadığı fiziksel özelliklerine bakılarak anlaşılabilmektedir. Fiziksel özelliklerinden kasıt ise göz , tüy , gaga gibi açık göz ile anlaşılabilir kısımlardır. Bu kısımlarda yavruluk, gençlik ve yaşlılık evrelerinde farklılık bulunmaktadır. Bu sayede deneyimli kişiler muhabbet kuşunun yaşını anlayabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır
Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır

Muhabbet Kuşu Yaşını Anlama Yöntemi

Bir muhabbet kuşu sahiplenmiş ve kafeste besliyor iseniz aklınızda bazı soru işaretleri olabilmektedir. Bu soruların en başında muhabbet kuşu nasıl anlaşılır sorusu yer almaktadır. Bu sorunun başlıca çözümü bir veteriner hekime götürmektir. Çünkü veterinerler deneyimli kişilerdir ve kuşun göz , kemik , gaga ve tüy yapılarına bakarak yaşını bilebilirler.

Eğer veterinere götürmeden muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız doğru tekniği uygulamalısınız. Bunlar ile birlikte ne kadar doğru tekniği uygulasanız da tam yaşını öğrenemezsiniz. Yapacağınız işlem gerçek yaşına en yakın yaşı tahmin etmek olacaktır. Bununla birlikte yavru, genç veya yaşlı olduğunu kesinlikle anlamanız mümkündür.

1:Muhabbet kuşları 6 aydan küçük ise yavru olarak adlandırılır. Bu evrede en belirgin özellikleri baş çizgileridir. Başlarındaki siyah çizgiler tüm baş çevresini kaplıyor ise kuşunuz 6 aylıktan küçüktür.
2:Gaga uçlarının kontrolü doğru yapılmalıdır. Bir muhabbet kuşu 40 günden daha küçük ise gaga uçlarında siyahlıklar bulunmaktadır. Bu sayede 40 günden daha küçük olduğu anlaşılabilmektedir.
3:Gözlerine bakarak muhabbet kuşunun yaşını anlayabilirsiniz. Öncelikle muhabbet kuşunuzun gözlerine bakın tamamen siyah renk ise yavru bir muhabbet kuşudur yani 5 aydan küçüktür. Sonrasında erişkin olma dönemi gelir ve bu dönemde siyah olan gözlerin etrafında gri bir çember oluşur. Bu şekilde de yetişkin bir kuş olduğu anlaşılmaktadır.
4:Yaşlı olduğunu anlamanın yöntemi ise gaga ve ayaklarına bakmaktır. Kuşun gagası yıpranmış , ayakları pullanmış ve gaga ve ayaklarında kirli bir görüntü var ise kuş yaşlıdır. Bu şekilde kuşun yaşlı olup olmadığı anlaşılır.
5:Gözlemleyerek kuşun genç veya yaşlı olduğunu anlayabilirsiniz. Yani bir kuşun günlük rutin bir şekilde izlemelisiniz. Bu izleme esnasında kuşunuzun hareketli ve enerjik bir yapıda olup olmadığını tespit etmelisiniz. Genç muhabbet kuşları yaşlı olanlarına göre daha hareketlidir.
6:Yaşını en iyi şekilde bilmek için sahiplendiğiniz kişiye sorabilirsiniz. Eğer ki yavruluğundan itibaren sahibi ise yaşını sizlere en doğru şekilde söyleyecektir.
7:Kuşunuzun en doğru şekilde yaşını öğrenmek istiyorsanız bir veteriner hekime götürmelisiniz. Bu sayede kaç yaşında olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.
Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Bu yöntemleri kullanarak kuşunuzun gerçek yaşına en yakın yaşı tahmin etmeniz mümkündür.

yavru muhabbet kuşu
yavru muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Yaşını Öğrenmek Neden Önemlidir?

Bir kuş besliyorsanız ve bu kuş muhabbet kuşu ise yaşını neden öğrenmeliyim diye düşünebilirsiniz. Bu düşünceniz ile birlikte kuşunuzun yaşını öğrenmenizin bazı nedenleri olduğunu anlamalısınız. Yani bir muhabbet kuşunu kaç yaşında olduğu öğrenmeniz ona en doğru müdahaleyi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Bir muhabbet kuşu besliyorsanız ve kuşunuz yavru ise farklı yem yetişkin ise farklı bir yem kullanmalısınız. Bunun başlıca sebebi ise her aşamada farklı besin değerlerine sahip gıdalara ihtiyaç duymalarından kaynaklanır.

Yavru muhabbet kuşlarının sağlık kontrolleri ve rutinleri yetişkinlere göre farklıdır. Bu yüzdende yaşını öğrenmelisiniz. Yani yaşını bildiğiniz sürece doğru müdahalelerde buluna bilir ve sağlık bir kuş sahibi olabilirsiniz.

Muhabbet kuşu yaşı nasıl anlaşılır ve neden öğrenmek gerekir sorunun başlıca nedenleri bunlardır.

5/5 - (2 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir