muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Türleri ve Özellikleri

Muhabbet kuşu türleri içerisinde bir çok muhabbet kuşu yer almaktadır. Bu türün ilk özelliği papağan türleri içerisinde yer almasıdır. Tüm muhabbet kuşu türleri özellikleri itibari ile papağan türleri içerisindedir. Bunun ile birlikte papağanlarda olduğu gibi konuşmaları ile ünlüdür. Bir çok insan muhabbet kuşunu kafeste beslemektedir. Bu sayede popülerliği ve bilinirliği artmıştır.

Evde muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus) beslemek kolaydır. Bu yüzden bir çok insan kafes kuşu olarak bu türü seçmektedir. Bu türün ev içerisinde beslenmesi ve bakımı da oldukça kolaydır. Kafes içerisinde gerekli olan ekipmanların ve sağlık kontrollerinin yapılması halinde sorunsuz besleme sağlamış olursunuz.

muhabbet kuşu türleri
muhabbet kuşu türleri

Muhabbet Kuşu Türleri

Bir çok insanın kafes içerisinde beslediği muhabbet kuşu türlerinin kendi içerisinde farklı türleri bulunmaktadır. Bir çok türü olan bu kuş türünü besleyen kişiler içinde bu iyi bir özelliktir. Bu sayede kişisel zevkinize uygun boyutlarda ve renkte muhabbet kuşu bulmanız kolaylaşır. Yani bir muhabbet türü beslemek istediğinizde bir çok renk ve tür olacağını unutmayın.

rainbow muhabbet kuşu
rainbow muhabbet kuşu
Jumbo Muhabbet KuşuBu türün adından da anlaşılacağı üzere büyük muhabbet kuşu cinsidir. Bir çok farklı renge ve tüy yapısına sahip olabilmektedirler. Bu türü diğerlerinin yanında gördüğünüzde boyut farkının ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz.
Albino Muhabbet KuşuBu kuş türünün gözleri kırmızı , tüyleri ise beyaz renktedir. Albino bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri beyaz tüylü ,pembe tenli ve kırmızı gözlü olmalarından anlaşılmaktadır. Albino muhabbet kuşu türleri de nadirliği ile kendilerine özel yer bulmaktadır.
Rainbow Muhabbet kuşu Her muhabbet kuşu besleyicisinin hayali olan rainbow muhabbet kuşu özelliği ise renklerinden kaynaklıdır. Şöyle ki renklerinin geçişleri birbiri ile alakalı yumuşak ve çok tatlıdır. Rainbow muhabbet kuş türünün renkleri diğerlerinden daha yumuşak geçişlidir. Bu sayede gayet güzel görünümlü ve farklı bir tür olduğunu belli eden özelliklere sahiptir.
Japon Muhabbet KuşuKanatlarında ve kafasındaki tüylerin bir gülü andıran şekilde olması ile bilinmektedir. Bu tür show amaçlı beslenen muhabbet kuşu türüdür. Bu türün özellikleri tüylerinin yapılarından gelmektedir. Kafa bölgesindeki tüyler şapka veya gül şeklindedir. Kanat üzerindeki tüyleri ise kalkık ve kendisini göstermektedir.
Show Jumbo Muhabbet KuşlarıKafa bölgesindeki tüyler adeta bir saçı andırır ve diktir. Bu saçlar uzar ve neredeyse gözü kapatacak şekle gelmektedir. Boyutları ise diğer muhabbet kuşlarından daha büyüktür. Yalnızca bu türe ait özelliği ise saç yapısı ve yapısal büyüklüğüdür.
İngiliz Muhabbet KuşuBaş bölgesinin altında sakalı olan muhabbet kuşu türüdür. Sakallarında büyük siyah benekler bulunmaktadır ve bu türün en büyük özelliği budur. Boyut olarak küçük ırklar ile karşılaştırıldığında daha büyük gözükmektedir.
Lutino Muhabbet KuşuSadece tek bir renk tüy yapısına sahiptir ve başka renk tüyleri yoktur. Bu türün farklı renkte olan türleri mevcuttur. En popüler olanı sarı renkli olanıdır. Her türlü renge sahip olsa da önemli olan tek renk olmasıdır.
Gri Kanat Muhabbet KuşuAdından da anlaşılacağı üzere gri kanat muhabbet kuşu renkleri ile uygun kanata sahiptir. Bu kanatlar renkleri sayesinde adını almış ver diğerlerinden farkı budur.
Yeşil Muhabbet KuşuBu cinsin yeşil muhabbet kuşu olması için renginin yeşil olması yeterlidir.. Tüylerinin üzerinde siyah çizgileri vardır ve yabani muhabbet kuşu olarak da bilinirler. İlk olarak popüler olan muhabbet kuşu türü bu türdür. Daha sonrasında diğer renkler ile eşleştirilerek farklı renkteki muhabbet kuşları meydana gelmiştir. Bu sayede popülasyonu artıran en yaygın tür bu türdür.
Muhabbet Kuşu Türleri

Kuş türleri içerisinde bulunan muhabbet kuşları zaman ilerledikçe çoğalmaktadır. Bunun başlıca sebebi farklı renklerdeki kuşlar ile yeni renk ve desen muhabbet kuşu üretimi yapılmasıdır. Bu sayede yeni türler oluşuyor ve zaman ilerledikçe tür popülasyonunda artış gözlemlenmektedir.

muhabbet kuşu özellikleri
muhabbet kuşu özellikleri

Muhabbet Kuşu Özellikleri

En büyük özelliği kafeste beslenebilen ve dayanıklı bir kafes kuşu türü olmasıdır. Bu sayede herkesin evinde besleyebileceği bir kuş haline gelmektedir. Bir muhabbet kuşu türü almak istediğinizde çok fazla renk ve farklı özelliklere sahip olduklarını göreceksiniz. Buda en büyük özelliklerinden biridir.

Bir çok farklı kuş türü bulunmaktadır. Bu kuşların hepsi konuşmazlar. Papağan türleri içerisinde yer alan kuşların konuştuğunu söyleyebiliriz. Yani muhabbet kuşları da papağan türleri içerisinde yer aldığı için sesleri taklit edebilirler. Kuşlar teknik olarak konuşmazlar sesleri taklit ederler.

Muhabbet kuşları eğitilebilmektedir. Bu eğitim küçük şeyleri yapabilmelerini sağlar. Yani bir ıslık çaldığınızda kafesin içerisine girmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanın en basit yöntemi ödül maması vermektir.

muhabbet kuşu yaş öğrenme
muhabbet kuşu yaş öğrenme

Muhabbet Kuşu Yaş Öğrenme

Evde veya bahçede beslemiş olduğunuz muhabbet kuşlarının yaşını öğrenebilirsiniz. Muhabbet kuşu türleri yaş öğrenmek için gerekli olan bazı gözlemler bulunmaktadır. Bu gözlemlerin en başında muhabbet kuşunuzun gaga, göz ve tüylerine bakmak gelir.

Gözleri tamamı ile siyah olan muhabbetler henüz genç kuştur. Bu kuşlar erişkinliğe geldiğinde siyah olan gözlerinin etrafında gri bir çembere sahip olurlar. Bu sayede genç yada yetişkin olduğu anlaşılabilmektedir.

jumbo muhabbet kuşu türleri
jumbo muhabbet kuşu türleri

Kafa tüylerine bakmak bir muhabbet kuşunun genç mi yetişkin mi olduğunu anlamamızda önemli bir unsurdur. Siyah çizgileri olan bir muhabbet kuşunun baş bölgesinde siyah çizgiler var ise henüz gençtir. Yalnız siyah çizgileri baş bölgesinde yok veya çok az ise yetişkin olduğu anlaşılmaktadır.

Gagalarında leke benzeri bir siyahlık var ise henüz genç bir kuştur diyebiliriz. Erişkin oldukça bu renk kaybolacak ve eşsiz ve pürüzsüz bir gagaya sahip olacaklardır.

Eğer ki gaga ve ayaklarında deformasyon var ise yaşlı kuş diyebiliriz. Yaşlı olan muhabbet kuşlarının ayaklarında pullanmada görülmektedir.

muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı
muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Bir muhabbet kuşunun cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Bunu için farklı yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak gözlerine bakabilirsiniz. Göz öbekleri erkeklerde daha küçükken dişilerde daha büyüktür. Bu sayede cinsiyet ayrımı yapmış olursunu.

Diğer bir cinsiyet ayırma yöntemi ise burun cerahatlerine bakmaktır. Bu cerahatler mavi renk ise erkek kahve rengine yakın ise dişidir. Bu sayede cinsiyetini öğrenmiş olabilirsiniz.

Baş bölgesindeki tüylere bakarak muhabbet kuşu türleri cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu baş bölgesindeki tüy parlaklığına bakmaktır. Erkek olan türlerin başındaki tüyler dişilere göre daha parlaktır.

Davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Davranışlarında agresifliğin baskın olduğunu anladığınız kuş erkek türüdür. Diğeri ise dişi olan muhabbet kuşudur.

muhabbet kuşu evde bakımı
muhabbet kuşu evde bakımı

Evde Bakımı ve Beslenmesi

Muhabbet kuşu türleri evde beslenmesi ve bakımı kolay bir evcil hayvandır. Evde bakımı yapmak için öncelikle bir kafes almalısınız. Daha sonrasında bu kafes içerisine yuvalık, yemlik ve suluk koymalısınız. Sonrasında kafesin uygun bölgelerine tünekler yerleştirmelisiniz. Daha sonrasında bu kafes muhabbet kuşu türleri beslemeye uygun olacaktır.

Kafes çevresine lastikli bir tül ile çevreleyebilirsiniz. Bu sayede kuş yemleri kafes dışarısına dökülmeyecektir.

Evde Bakımı

Kafesin yer bölgesine bir kağıt veya bez sermeniz temizlik aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Yani kuş dışkıları bu kağıt üzerinde kalacağı için kağıdı alıp yeni kağıt koyabilirsiniz. Bu sayede kolayca kafes temizliği yapmış olursunuz. Kafes temizliği sadece bu kadar ile kısıtlı değildir. Ek olarak kafesi dezenfekte etmelisiniz. Bu sayede kuşunuzun bitlenmesini hastalanmasının ve pirelenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bakım bu kadar ile sınırlı değildir. Bakımı için gerekli olan öncelik veteriner kontrolü altında tutmaktır. Hasta olmaması için sürekli olarak gözlem altında tutmalısınız ve veterinere götürmelisiniz. Daha sonrasında hasta olmaması için kafesin doğru konumlandırıldığından emin olmalısınız. Bu konum için gerekli olan yer ise ani ısı değişimi olmayan ve rüzgar almayan yerlerdir.

Evde Beslenmesi

Muhabbet kuşu türleri evde beslenmesinde hazır yemler kullanabilirsiniz. Bu sayede gelişim sağlayabileceği besin değerini almış olurlar. Daha sonrasında su kabı dezenfekte edilmelidir ve sürekli olarak taze su eklenmelidir. Bu şekilde sağlık bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur
muhabbet kuşu nasıl konuşturulur

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur

Evde beslediğiniz muhabbet kuşu türleri nasıl konuşturulur ve konuşması mümkünmüdür diye düşünebilirsiniz. Teknik olarak muhabbet kuşu türleri konuşmazlar sadece konuşmaları ve sesleri taklit ederler. Bunun yapabilmelerinin başlıca sebebi papağan türleri içerisinde yer almalarıdır. Konuşma eğimi yavruluktan itibaren yapılmalıdır.

Öncelikle söyletmek istediğiniz kelimeyi belirlemeli ve bu kelimeyi telefona söylerken kayıt etmelisiniz. Sonrasında kaydettiğiniz kelimeyi sonsuz döngü şeklinde açmalı ve günlük olarak kuşunuza dinletmelisiniz. Bu sayede sürekli olarak duyduğu kelimeyi muhabbet kuşunuz taklit edecek ve konuşacaktır. Bu ilk yöntemdir.

Diğer bir yöntem ise günlük olarak sevip sürelik olarak söylemisiniz istediğiniz kelimeyi kuşunuza söylemek olacaktır. Bu sayede kuş sizlerin sesini taklit edecektir ve bu sayede konuşuyor olacaktır.

muhabbet kuşu ne yer
muhabbet kuşu ne yer

Muhabbet Kuşu Ne yer

Hazır olarak satılan besin değeri yüksek ve kaliteli kuş yemlerini yiyebilirler. Muhabbet kuşu türleri ne yer diye düşündüğünüzde hazır gıdalarda bulunmaktadır. Bu gıdalar içerisinde bir çok yeşillik yer almaktadır.

Muhabbet Kuşu Marul Yer mi ?

Besin değeri yüksek ve kaliteli olan marulları muhabbet kuş türleri yiyebilirler. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken çok fazla ve tek yönlü olacak şekilde marul verilmemelidir. Yani sadece marul ile beslenilmemelidir ek olarak farklı gıdalarda verilmelidir. Bu sayede bir denge sağlayabilir ve doğru beslenmeye kavuşmuş olabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu elma Yer mi ?

Elma besin muhabbet kuşu türleri için vazgeçilmez sayılabilecek gıdalardan birisidir. Bir çok muhabbet kuşu elmayı sever ve yemeye eğilimlidir. Ne kadar zararsız gibi görülse de veteriner hekiminize danışmadan elma yedirmemelisiniz.

Muhabbet Kuşu muz yer mi ?

Muzların hazırlanması kolaydır ve muhabbet kuşu türlerinin hepsi muz yiyebilirler. Tüm gıdalarda olduğu gibi aşırılığa kaçmadan verilmelidir. Daha sonrasında tek yönlü olarak beslenmemeli ve farklı gıdalar ile de beslemelisiniz.

Muhabbet Kuşu Kiraz yer mi ?

Evet tüm muhabbet kuşu türleri kiraz yer. Kirazlar besin değeri yüksek potasyum ve A vitamini içermektedir. Bu sayede kuşunuzun gelişimini olumlu yönde etkiler. Dikkat edilmesi konu ise çekirdeklerini vermemektir. Çünkü çekirdekleri zehirleme etkisi yapabilirler. Bu yüzden kontrol altında verilmesi önerilmektedir. Yani veteriner hekiminizin onayı sonrasında dikkatli bir şekilde vermelisiniz.

5/5 - (3 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir