mavi rus kedisi özellikleri

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi türleri arasında önemli bir yer sahibi olan Mavi Rus kedisi dünya çapında tanınmakta. Dünya çapında tanınması ile birlikte Mavi Rus kedisi özellikleri ayırt edici bir hususa sahiptir. Bu hususlardan en bilineni tüyleri mavimsi bir gri renkte olup, kendisi Rusya’nın safkan ırkıdır.

Diğer bir adı ise Russian Blue kedisidir. Adını da tüylerinden ve sahip olduğu tarihçesinin başlangıcı olan Rusya’dan almıştır. Mavi Rus kedileri ince ve narin bir görünüşe sahiptir. Tüyleri kadifeyi andıran bir yapıdadır. Renkleri çok nadirde olsa beyaz ve siyahta olma ihtimali vardır.

Mavi Rus Kedisi

Fiziki olarak Mavi Rus kedisi özellikleri belirgin tüy rengi , göz rengi , kulak yapısı, ve fizik olarak orantılı olmasıdır. Bu özellikleri olan Mavi Rus kedilerinin gözleri yeşil ve okyanus mavisi gibi renklerde olabilir. Lakin Tüy tipi kadifeyi anımsatır ve kısadır tüy renkleri gri , beyaz ,mavi renktedir.

Aynı zamanda kulak yapıları dik ince ve uzundur. Üstelik Rusya kökenli ve o bölgeye ait bir kedi ırkıdır.

Fiziki olarak en belirgini tüy rengi , göz rengi , kulak yapısı, ve fizik olarak orantılı olmasıdır. Lakin russian Blue kedisinin gözleri yeşil ve okyanus mavisi gibi renklerde olabilmektedir. Bu sayede güzel gözlere sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Tüy tipi kadifeyi anımsatır ve kısadır tüy renkleri gri , beyaz ,mavi renktedir. En önemlisi sağlık bir yaşam sürmeleri halinde yaşam süreleri 20 yıldan fazla olabilir.

Mavi Rus Kedisi Nasıl Anlaşılır ?

Kedi ırklarını ayırt edebilmeniz için öncelikle diğer kedi türlerine bakmanız gerekmektedir. Bu sayede tüm kedilerin belirgin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında sizin kedinizin özellikleri ile karşılaştırarak kedinizin türünü belirleyebilirsiniz.

Russian blue kedisinin göre çok az tüy döker. Bu sayede tüy dökülmesi sorunu yaşamazsınız. Kulak yapıları dik ince ve uzundur. Fiziki yapısı olarak gayet fit ince uzun bir görünüme sahiptir. Kafa yapıları vücuda oranla küçüktür.

Büyük kulaklara sahip olmanın avantajları en ufak sesleri bile durabilmeleridir. Kulakları sesin yönüne göre hareket eder. Fiziki yapısı olarak gayet fit ince uzun bir görünüme sahiptir. Kafa yapıları vücuda oranla küçüktür. Kuyrukları ince uzun ve siyah şeritlidir. Uzun bacaklıdır ve süzülerek yürür.

Russian Blue Kedisi

Sıcak kanlı ve hızlı iletişime geçebilen Russian Blue kedisi karakteri itibari ile çok uysal olabilmektedir. Yavruluk dönemi olmak üzere uysallığı ve sakin tavırları oldukça iyi bir izlenim vermektedir. Yetişkin olduğu yıla kadar yavruluk dönemini atlatamaz. Yavruluk döneminde oldukça iyi tavırlara sahiptir. Bu dönemde çok hareketli ve enerjik olabilmektedir.

Dış görünüşün den dolayı kendisine hayran bırakan bu kedi türü gayet sıcak kanlıdır. Diğer kedi ırklarına nazaran kendisi zeka olarak gelişmiştir. Ödül mamaları kullanarak eğitmeniz mümkündür. Kedi ırklarında eğitim her ne kadar mümkün olmasa da bir raddeye kadar eğitilmektedir.

Sizin hareketlerinizi sentezler ve mama zamanının geldiğini davranışlarınızdan ve yönelimleriniz den anlar.

Russian Blue Sağlık Problemleri

Mavi rus kedisi bakımı periyodik olarak yapılmalıdır. Çünkü kedinizin sağlıklı bir yaşam elde etmesinin yolu bakımdan geçer.

Her kedi gibi olan russian blue için de, besin takviyesi doğru tercih edilmelidir. Kedi mamasının yaş veya kuru olanından olmasında fayda var. Çünkü bir çok kişi çiğ süt ve benzeri ürünler tercih eder. Bu ürünler nadir kullanılmalıdır. Çünkü uzun vadeli çiğ süt kullanımlarında cilt hastalıklarına neden olduğu görülmüştür.

Mavi Rus Kedisi Bakımı

Bu kedi ırkı sağlıklı bir yaşam sürmeyi ve iyi vakit geçirmeyi hak ediyor. Öncelikle kedinizin su kabı sürekli olarak dolu halde bulundurulmalıdır. Çünkü kediniz sürekli hareket halinde olacağından günlük su ihtiyacı fazla olacaktır.

Sonrasında mama tercihleri günlük gramaj olarak verilmelidir. Çünkü fazla mama tüketimi kedilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Daha sonrasında mavi rus kedisi için özel üretilen şampuanlar seçerek kedinizi yıkamalısınız. Kedinizi her hafta yıkamalısınız. Yavru kedilerde yıkama işlemi sonrasında, kedinizi havlu ile kurutma işlemi yeterli olacaktır. Böylelikle kedinizin çabucak hasta olma riskini kaldırmış olacaksınız.

Yavru Russian Blue Bakımı

Yavru mavi rus kedisi erişkin olana kadar ev harici dışarı bölgelere çıkarılmamalıdır. Islak zeminlerden uzak tutulmalıdır. Yavru iken göz hastalığı gibi hastalıklar geçirebilmektedir. Bu gibi durumlarda göz damlaları kullanılmalıdır ve kedimiz kör olmadan doğru müdahalede bulunulmalıdır. Yaygın olarak kedilerde gençlik hastalığı görülmektedir. Gençlik hastalığı tedavisi için veteriner ile görüşmelisiniz.

5/5 - (6 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.