mavi rus kedisi

Mavi Rus Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedi türleri arasında önemli bir yer sahibi olan Mavi Rus kedisi dünya çapında tanınmakta. Dünya çapında tanınması ile birlikte Mavi Rus kedisi özellikleri ayırt edici bir hususa sahiptir. Bu hususlardan en bilineni tüyleri mavimsi bir gri renkte olup, kendisi Rusya’nın safkan ırkıdır.

Diğer bir adı ise Russian Blue kedisidir. Adını da tüylerinden ve sahip olduğu tarihçesinin başlangıcı olan Rusya’dan almıştır. Mavi Rus kedileri ince ve narin bir görünüşe sahiptir. Tüyleri kadifeyi andıran bir yapıdadır. Renkleri çok nadirde olsa beyaz ve siyahta olma ihtimali vardır.

rus mavisi
rus mavisi

Mavi Rus Kedisi

Fiziki olarak Mavi Rus kedisi özellikleri belirgindir. Bu özellikler tüy rengi , göz rengi , kulak yapısı, ve fizik olarak orantılı olmasıdır. Bu özellikleri olan Mavi Rus kedilerinin gözleri yeşil ve okyanus mavisi gibi renklerde olabilir. Lakin Tüy tipi kadifeyi anımsatır ve kısadır tüy renkleri gri , beyaz ,mavi renktedir.

Aynı zamanda kulak yapıları dik ince ve uzundur. Üstelik Rusya kökenli ve o bölgeye ait bir kedi ırkıdır.

Fiziki olarak en belirgini tüy rengi , göz rengi , kulak yapısı, ve fizik olarak orantılı olmasıdır. Lakin russian Blue kedisinin gözleri yeşil ve okyanus mavisi gibi renklerde olabilmektedir. Bu sayede güzel gözlere sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Tüy tipi kadifeyi anımsatır ve kısadır tüy renkleri gri , beyaz ,mavi renktedir. En önemlisi sağlık bir yaşam sürmeleri halinde yaşam süreleri 20 yıldan fazla olabilir.

russian blue
russian blue

Mavi Rus Kedisi Nasıl Anlaşılır ?

Kedi ırklarını ayırt edebilmeniz için öncelikle diğer cins kedi türlerine bakmanız gerekmektedir. Bu sayede tüm kedilerin belirgin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında sizin kedinizin özellikleri ile karşılaştırarak kedinizin türünü belirleyebilirsiniz.

Russian blue kedisinin göre çok az tüy döker. Bu sayede tüy dökülmesi sorunu yaşamazsınız. Kulak yapıları dik ince ve uzundur. Fiziki yapısı olarak gayet fit ince uzun bir görünüme sahiptir. Kafa yapıları vücuda oranla küçüktür.

Büyük kulaklara sahip olmanın avantajları en ufak sesleri bile durabilmeleridir. Kulakları sesin yönüne göre hareket eder. Fiziki yapısı olarak gayet fit ince uzun bir görünüme sahiptir. Kafa yapıları vücuda oranla küçüktür. Kuyrukları ince uzun ve siyah şeritlidir. Uzun bacaklıdır ve süzülerek yürür.

Mavi Rus kedisi

Rus Mavisi Karakteri

Mavi rus kedisi cins kedi türleri arasında yer alması ile bilinse de hareketli bir kedi türüdür. Şöyle ki cins kedi türleri daha uysal ve az hareket etmeleri ile bilinmektedir. Rus mavisi de bu tür içerisinde yer alsa da gayet enerjik ve hareketli bir yapıya sahiptir. Bu özelliği bir çok insan tarafından sevilmektedir.

Şöyle ki bir kedi aldığınızda sizin sevginizden ve ilginizden çok çabuk sıkılabilir. Bunun başlıca nedeni konforu seven ve enerjisiz yapılı olmalarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Mavi rus kedisi ise enerjisi ve heycanı ile sizin tüm sevginize karşılık verecektir. Sürekli olarak ilgi göstermeniz halinde gelişimi olumlu yönde etkilenir.

Karakter yapılarında hırçınlık ve zarar verme içgüdüleri yoktur. Bu russian bluelar için önemli bir özelliktir. Böylelikle sizler kedilerin tırmalamasından uzak kalmış olursunuz. Hareket eden ve avcılık içgüdülerini uyandıran oyuncaklar kullanılmamalıdır. Böyle bir oyuncak kullanıldığı taktirde hırslanır ve avcılık iç güdüleri ortaya çıkar. Bu yüzden aşırı hareketli oyuncaklar kullanılmamaktadır.

Russian blue kedilerinin karakterinin olumlu yönde evrilmesi için tırmalama oyuncakları alınmalıdır. Bu oyuncakları tırmalayabilir ve enerjilerini boşaltabilirler. Enerjilerini boşaltmaları ile birlikte hırslarını da yenmiş olurlar. Tırmalama oyuncakları sadece bu yanı ile ünlü değillerdir. Kedi kumları kedilerin tırnaklarının arasına girer ve bu oyuncak sayesinde o kumları çıkartabilirler.

mavi rus kedisi özellikleri
mavi rus kedisi özellikleri

Russian Blue Kedisi

Sıcak kanlı ve hızlı iletişime geçebilen Russian Blue kedisi karakteri itibari ile çok uysal olabilmektedir. Yavruluk dönemi olmak üzere uysallığı ve sakin tavırları oldukça iyi bir izlenim vermektedir. Yetişkin olduğu yıla kadar yavruluk dönemini atlatamaz. Yavruluk döneminde oldukça iyi tavırlara sahiptir. Bu dönemde çok hareketli ve enerjik olabilmektedir.

Dış görünüşün den dolayı kendisine hayran bırakan bu kedi türü gayet sıcak kanlıdır. Diğer kedi ırklarına nazaran kendisi zeka olarak gelişmiştir. Ödül mamaları kullanarak eğitmeniz mümkündür. Kedi ırklarında eğitim her ne kadar mümkün olmasa da bir raddeye kadar eğitilmektedir.

Sizin hareketlerinizi sentezler ve mama zamanının geldiğini davranışlarınızdan ve yönelimleriniz den anlar. Buda onların ne kadar akıllı olduğunu göstermektedir.

Russian Blue Sağlık Problemleri

Mavi rus kedisi bakımı periyodik olarak yapılmalıdır. Çünkü kedinizin sağlıklı bir yaşam elde etmesinin yolu bakımdan geçer.

Her kedi gibi olan russian blue için de, besin takviyesi doğru tercih edilmelidir. Kedi mamasının yaş veya kuru olanından olmasında fayda var. Çünkü bir çok kişi çiğ süt ve benzeri ürünler tercih eder. Bu ürünler nadir kullanılmalıdır. Çünkü uzun vadeli çiğ süt kullanımlarında cilt hastalıklarına neden olduğu görülmüştür.

mavi rus kedisi bakımı
mavi rus kedisi bakımı

Mavi Rus Kedisi Bakımı

Bu kedi ırkı sağlıklı bir yaşam sürmeyi ve iyi vakit geçirmeyi hak ediyor. Öncelikle kedinizin su kabı sürekli olarak dolu halde bulundurulmalıdır. Çünkü kediniz sürekli hareket halinde olacağından günlük su ihtiyacı fazla olacaktır.

Sonrasında mama tercihleri günlük gramaj olarak verilmelidir. Çünkü fazla mama tüketimi kedilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Mavi rus kedilerinin tüylerinin karakter özellikleri ile şekil değiştirebildiği de bilinmektedir. Tedirgin haldeki mavi rus kedilerinin tüylerinin dik bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Böylelikle mavi rus kedilerinin tüylerinin yapısına bakarak o anki karakter özelliği anlaşılabilmektedir.

Daha sonrasında mavi rus kedisi için özel üretilen şampuanlar seçerek kedinizi yıkamalısınız. Kedinizi her hafta yıkamalısınız. Yavru kedilerde yıkama işlemi sonrasında, kedinizi havlu ile kurutma işlemi yeterli olacaktır. Böylelikle kedinizin çabucak hasta olma riskini kaldırmış olacaksınız.

Yavru Russian Blue Bakımı

Yavru mavi rus kedisi erişkin olana kadar ev harici dışarı bölgelere çıkarılmamalıdır. Islak zeminlerden uzak tutulmalıdır. Yavru iken göz hastalığı gibi hastalıklar geçirebilmektedir. Bu gibi durumlarda göz damlaları kullanılmalıdır ve kedimiz kör olmadan doğru müdahalede bulunulmalıdır. Yaygın olarak kedilerde gençlik hastalığı görülmektedir. Gençlik hastalığı tedavisi için veteriner ile görüşmelisiniz.

Yavruluk döneminde badem göz yapısına sahip olmaları ve ilerleyen yaşlarda da bu yapıyı korudukları söylenebilmektedir. Böylelikle göz renkleri ile güzel bir yapıya sahiptirler. Şöyle ki ilk doğduklarında göz renkleri farklı bir yapıya sahiptirler. Daha sonrasında daha ve renkli bir yapıya sahiptirler. Göz renkleri genel olarak yeşil mavi gibi renklerde olabilmektedir.

Rus mavisinin karakter özellikleri henüz yavru iken belli olmaktadır. Yani hırçın veya uysal bir karakter özelliğine sahip olabilmektedir. Tüm rus mavisi kedilerde veteriner hekimi kontrolü şarttır. Bu sayede yavrulukta hasta olma ihtimali azalır.

Sıkça Sorulan sorular

Mavi rus kedisi tüy döker mi ?

Kediler istisnai durumlar haricinde tüysüz bir yapıda olmamak ile birlikte tüy dökme yapmaktadır. Tüm kedilerde dökülen tüy sayısı farklılık göstermek ile birlikte rus mavisi de tüy dökmektedir.

Mavi Rus Kedisi Tırmalar mı ?

Kediler tırmalama eğimi içerisinde olan canlılardır. Mavi rus kedileri de tüm kediler gibi tırmalamaya meyillidir. Lakin cins kedi türü olduğu için rahat bir kedidir. Kedilere ani hareketler yapar ve dikkatlerini çekerseniz. sizi bir av olarak göreceklerdir. Daha sonrasında sizinle oynamak için sizi tırmalayacaklardır. Bu yüzden ani hareketlerden kaçındığınız sürece sizleri tırmalamayacaktır.

Mavi Rus kedisi Yıkanır mı ?

Bir rus mavisini yıkamak için öncelikle ortam koşullarının sağlanması gerekmektedir. Bu ortam koşulları yıkama yapılacak ortamın ısısı ve rüzgar alıp almaması ile ilgilidir. Ortam rüzgar almamalı ve ısı seviyesi sizlerin üşümeyeceği sevide olmalıdır. Daha sonrasında ılık olarak hazırlamış olduğunuz su ile yıkmaya başlayabilirsiniz.

Yıkma işleminde russian blue için özel üretilmiş şampuanlar kullanılmalıdır. Bu sayede cilt tahrişi olmayacaktır. Daha sonrasında kurulama işlemi gelmektedir. Bu işlem için havlu yeterli olacaktır. Elbette bu işlemde nazik ve yeteri kadar uygulanmalıdır. Tüm bunları daha önce yapmamış iseniz veteriner hekimlerden yardım alabilirsiniz.

Mavi Rus kedisi Ne kadar yaşar?

Evde doğru bakım ve beslenme rutini uygulanmış mavi rus kedisi 12-15 yıl arasında yaşayabilmektedir. Bu yaşama ömrünü etkileyen en büyük etken kediye bakan kişilerdir. Şöyle ki doğru beslenmesi yapılmış sağlık kontrolü altında tutulan kediler 25 yıla kadar yaşayabilmektedir. Mavi rus kedisi sizlerin ne kadar iyi bakım ve besleme yaptığınıza göre yaşama ömründe değişiklik gösterir.

5/5 - (6 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir