Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu

Kırmızı kuyruklu kara kakadu papağanı büyük siyah kakadu ailesine aittir. Bu papağan cinsi Avusturalya’ya has kırmızı kuyruklu kakadu papağan türüdür. Tüylerinin tamamı siyah ve kuyruğunda bir çift tüy kırmızı renktir. Adlarını ise buradan almışlardır.

Kırmızı kuyruklu kara kakadu papağanı yaşam alanı ormandaki ağaçlardır. Başka bir deyişle Avusturalya’nın zengin ormanlarındaki ağaçların kovuklarına ve dallarına yuva yapar. Yuva yapacakları alanı özenle ve tehdit altında hissetmedikleri yerleri seçerler.

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu
Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu Kafesi

Papağanlar bir çok faktöre göre değişik özelliklere sahiptir. Bu özelliklere uygun kafes seçilmelidir. Büyük boyutlu bir kırmızı kuyruklu kakadu papağanı büyük kafeste beslenmelidir. Kafes metal yada ahşap olmalıdır.

Kafes içerisinde bulunması gereken materyaller önemlidir. Bu materyaller içerisinde tünek bulunmalıdır. Tünek bir papağan kafesinde olmazsa olmazdır. Çünkü papağanlar tünemeyi çok sever ve tüneme ihtiyacı duyarlar. Tüneklerde durması ayak yapılarının da sağlıklı ve düzgün olmasını sağlar.

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu Konuşması

Tünek seçerken dikkat edilmesi gereken tek unsur plastik olmasıdır. Çünkü plastik tüneklerde papağana zarar veren parazitler üreyemez. Ahşap ve benzeri tüneklerde üreyen parazitler kırmızı kuyruklu kara kakadu papağanı ayağında mantar yapmaktadır.

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu Konuşması

Papağan besleyen kişilerin asıl amacı papağanının konuşmasını sağlamaktır. Kırmızı kuyruklu kakadu papağanı konuşur. Ama konuşma kısıtlamaları vardır. Bu kısıtlamalar net olarak sesleri çıkaramaması ve kelime haznesidir.

Yavruluktan itibaren konuşma eğitimi verilmesi faydalıdır. Çünkü yavruluk dönemlerinde duydukları sesleri sürekli olarak taklit edecekler ve eğitilmesi kolaylaşacaktır. Böylelikle daha fazla kelime haznesine de kavuşmuş olur. Yetişkinlik dönemlerinde konuşma eğitimi vermek daha fazla zaman gerektirir.

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu Kafesi

Kırmızı Kuyruklu Kara Kakadu Cinsiyet Ayrımı

Kırmızı kuyruklu kara kakadu baş tüyleri kabaran bir yapıdadır. Bu papağanın cinsiyet ayrımını yapmak kolaydır. Çünkü erkek olanların tüyleri siyah parlak tüylere sahiptir ve bir çift kırmızı tüyü vardır. Diğer cinste ise yani dişi olanda tüyler daha mattır. Diğer bir farklılık ise dişilerin kanatlarında sarı lekeler bulunmasıdır.

Beslenme ve Diyet

Doğada sürü halin gezerler ve birlikte beslenirler. Genel olarak doğada buldukları tohumlar ile beslenirler. Bir diğer beslendikleri gıdalar ise meyve, sebze, böcek ve larvalar ile beslenirler.

Evde beslenen kırmızı kuyruklu kakadu papağanı için özel papağan yemleri verilmelidir. Bu gıdaların protein ve besin değeri açısından zengin olması şarttır. Çünkü gerekli besin değerini taşımayan yemler ile beslenmemelidir. Bu beslenme şekli ile beslenen papağanların sağlıklı bir görünüme kavuşması beklenemez.

Diyet için aşırı yağlı tohumlar verilmemelidir. Çünkü aşırı yağlı tohumlar ile beslenen papağanlarda bazı hastalıklar görülmektedir.

5/5 - (2 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir