kedi türleri

Cins Kedi türleri

cins kedi türleri

Günümüzde evcil hayvanlar olarak tercih edilen en popüler canlılar cins kedi türleri olarak bilinmekte. Ama kedilerin tüm zamanlar boyu evcil hayvan olarak beslendiği söylenemez. Her canlıda görüldüğü gibi kedilerde yabani hayvanlardır. Bizim bütün kedileri evde besleyebiliriz. Evde beslediğimiz kedilerin çoğunluğu cins kedi türleri arasındadır.

Cins Kediler Hakkında Bilgi

Cins Kediler hakkında bilinen en yaygın bilgi aslanlar ile aynı gen havuzuna sahip olmalarıdır. Bu sebepten dolayı kedilerin davranış biçimleri ile aslanların davranış biçimleri aynıdır. İkisi de ortak özellikleri çok fazladır. Bu ortak özellikler avcılık iç güdüsü , fizyolojik yapıları , patilerini kullanma şekilleri ve davranış biçimleri olarak aynı tavırları sergilerler.

Cins Kediler diğer evcil hayvanlar gibi eğitilmesi mümkün değildir. Sebebi ise kediler özgür ruhlu canlılardır. Mısır zamanında kedilerin kutsal canlılar olarak nitelendirildiği bilinmektedir.

cins kedi türleri
Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

Cins kedi türlerinin tüysüz kedisi olan Sfenks kedisi tüysüz kedi cinsi olarak ta bilinmektedir. Bu kedi türünü diğer cins kedi türlerinden ayırt eden en büyük özelliği tüylerinin olmamasıdır. Bu bir özellik gibi görülse de bu bir hastalıktır. Sfenks kedileri bakımları doğru yapılmalı ve sıcak ortamlarda beslenmelidir. Tüylerinin olmaması soğuk havalarda üşümelerine ve hasta olmalarına sebebiyet verebilir.

siyam kedisi
Siyam Kedisi

Siyam kedisi

Cins kedi türlerinin vaz geçilmezi olan Siyam kedi türlerinin en belirgin özelliği krem rengi tüylerine eşlik eden yüzlerindeki ve ayaklarındaki siyah tüylerdir. Dış görünüş olarak çok asil bir görünüme sahip olmaları ile birlikte adlarını almış oldukları siyam halkının kedisidir. Siyam halkı tayland bölgesinde yerleşkesi olan bir krallıktır. Eski zamanlarda tapınaklarda beslenen asil kedi türlerindendir.

Siyam kedisinin popüler olduğu bölge Amerika bölgesidir. Tayland bölgesine ait olan bu kedi türünün amerikada popüler olmasının tek bir sebebi vardır. Bu sebep siyam kralının tarafından amerika ve avrupa bölgesine hediye olarak gönderilmesi ve buralarda popülerleşmesidir.

cins kedi türleri
Ragdoll Kedisi

Ragdoll kedisi

Cins kedi türleri içerisinde olan Ragdoll kedileri yakın zamana ait safkan olmayan kedi türüdür. Bu kedi türünün uzun tüyleri vardır. Uzun tüylü olamalarının yanında büyük kedi ırkları arasındadır. Boyutları ve ağırlıkları diğer kedi türlerinden daha büyük olabilmektedir. Ragdoll kedilerinin kanada bölgesinden gelmiş olduğu bilinmek ile birlikte farklı kedi ırkları ile oluşturulmuş yeni bir ırktır.

British kedisi
British Shorthair

British Shorthair

Cins kedi türlerinin uzun tüylü kedisi olan British Shorthair ve diğer adı ile british mavi kedisi olarak adlandırılmaktadır. Bu kedi türünün en yaygın özelliği göz renkleri ve tüy renklerinin bir kontrast yaratmasıdır. Bu renk uyumluluğu kedinin dış görünüşünde tatlı bir hava yaratmaktadır.

British kedisi gri renkte bir tüy yapısına sahip olması ile birlikte tombul cins kedi türleri arasında yer almaktadır. Kafa yapıları ve vücut formları göz önünde bulundurularak kedinin tombul kedi türü içerisinde yar aldığı söylenmektedir. Bu kediler cüsseli ve heybetli durmaktadırlar.

Cüsseli ve heybetli duruşlarının arka planında iri kemikler ve güçlü kas yapıları yatmaktadır. Evcil hayvan olarak tercih edilmesi durumunda uygun ortam ve koşulların sağlanması gerekmektedir.

kedi türleri
Bengal Kedisi

Bengal Kedisi

Büyük kedilere benzerliği ile bilinen ama evcil olarak beslene bilen küçük ırklı kedi türüdür. Bu kedi türünün en bilindik özelliği postu dur. Postlarının desenleri ve renkleri kaplanları andırmaktadır. Renk ve desen olarak her ne kadar kaplanları andırsa da vahşi ve zararlı değillerdir.

Tüm özellikleri diğer kedi türlerine benzese de postlarında ki desenler ve tüylerindeki renkler sayesinde çok farklı görülmektedirler. Kaplanlara ve vahşi hayvanlara ilgi duyan kişiler tarafından sahiplenip beslenebilirler.

Bengal kedileri saf kedi ırkı değildir. Nesli tükenmekte olan yabani kediler ile farklı kedilerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir kedi türüdür.

iran kedisi
İran Kedisi

İran kedisi

Persian cat ve diğer adı iran kedisi olan bu kedi türünün tüyleri ve yüz yapıları diğer kedilerden farklıdır. Bu kedi türünün yüz ifadeleri ve tüy yapıları diğer kedilerden kendisini ayırt etmesine yardımcı olur. İran kedisi köklü bir kedi ırkıdır. İran halkına ait saf kedi ırkları arasında yer almaktadır.

Büyük kedi ırkları arasında değillerdir aksine küçük kedilerdir. Bacak ve gövde boyutları daha kısadır. Yüz şekilleri ve burunları da diğer cins kedi türlerinden farklıdır. Burunları küçük ve hassastır. Her renkte ve desende olabildiği bilinmektedir. İran kedileri evcil olarak sahiplenmek mümkündür.

Maine Coon kedisi
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedisi

Dünya üzerindeki evcil olarak beslenecek en büyük kedi ırkı olarak kabul edilmektedir. Maine coon kedisi diğer kedi türlerinden çok farklı olmamak ile birlikte boyutları şaşırtmaktadır. Uzun süre yabani yaşam sürmüş olan maine coon kedileri evcilleştirilmiş ve sahiplendirilmeye başlanmıştır.

Bu cins kedi türleri aslanlar gibi yeleleri olabilmek ile birlikte küçük aslanda sayılabilir. Kas yapıları ve kemik yapıları çok gelişmiştir. Algıları yüksek ve yön bilgileri çok iyidir.

Bir avcı ruhuna sahip olmaları ile birlikte çok evcil ve uysal tavırlarda sergileyebilmektedir. Kulak yapıları ve kulaklarında bulunan tüyler diğer kedi ırklarından farklıdır. Boyutları büyük ve hassastır. Güçlü patilere ve büyük tüylü bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklere ve desenlere sahip post yapısına ve tüylere sahiplerdir.

Munchkin kedisi
Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

Küçüklükleri ile nam salmış kedi türüdür. Munchkin kedisi kısa bacaklara , uzun gövdelere sahip olmaları ile bilinmektedir. Bu özellikleri munchkin kedisinin ününü artırmaktadır. Sevimli ve sempatik duruşları sayesinde sıcak yuvalar edinmişlerdir. Munchkin kedisi genetik bozukluklarının sayesinde küçük bacaklara sahiplerdir.

cins kedi türleri
Scottish Fold

Scottish Fold

Küçük kulaklı ve kulakları yapışıktır. Bu kulak yapısı sayesinde tatlı ve sempatik gözükmeleri ile birlikte tam bir ev kedisidir. Sahiplerine karşı gayet sadık ve uysallar dır. Sevecen tavırlar sergilemelerindeki en büyük etken sevgi gösterilmesidir.

Sevgi gösterildiği taktirde sizlere dahada fazla sevgi gösterir ve sevilme ihtiyacı duyarlar. Zeki olmaları ile birlikte ön sezileri güçlüdür. Bu yüzden Scottish Fold kedisini sevecek olan kişilerin olumlu tavırda olmaları kedi ile daha iyi ilişki kurmaları için önemlidir.

Cins kedi türleri içerisinde kulak yapısı olarak en farklı kedi türüdür. Kulaklarının bulunmuş olduğu konum ve estetik güzelliği kişiler tarafından ilk fark edilen durumdur.

norveç orman kedisi
Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

İskandinav kökenli kedi türüdür. Norveç orman kedisi tür itibari ile suya dayanıklı tüylere sahiptir. Kışın kar yağdığı zamanlarda dış ortamlarda çok rahat geze bilmektedir. Bu özelliği norveç bölgesinin soğuk olmasından gelmektedir. Norveç orman kedisi adından da anlaşılacağı gibi norveç kedisidir.

savannah Kedisi
Savannah Kedisi

Savannah Kedisi türü

Eşsiz bir yapıya sahip cins kedi türü Savannah kedisi ırkı melez kedi ırkları arasındadır. Daha öncesinde tanıştıkları kişilere sevgi gösterirler ve yabancılarla çok çabuk anlaşamayabilirler. Bu davranışlarının sebebi ise savunma mekanizmasıdır. Bu sayede kendilerini kötü amaçlı kişilerden korurlar ve kime güveneceklerini tercih ederler.

Küçük bir baş yapısına sahip ve vahşi kediler gibi görünmelerinin ardında uysal tavırlar sergilerler. Afrikanın sıcak bölgelerinde boy göstermek ile birlikte farklı ülkelerde de yuvaya sahiplerdir. En sevdikleri aktivite sahipleri tarafından sevgi gösterilmesidir.

Sibirya kedisi
Sibirya Kedisi

Sibirya kedisi

Cins kedi türlerinin vaz geçilmezi Sibirya dünyanın en soğuk yeri olarak bilinmektedir. Buzlar ile kaplı olan bu bölgede canlıların hayatta kalmaları çok zordur. Bu sebepten dolayı sibirya kedileri tüyleri çok uzundur ve soğuk iklime sahip bölgelerde yaşamaya elverişlidir. Bu özellikleri sayesinde sibirya bölgesinde hayatta kalmayı başarmışlardır.

Yağ oranları yüksektir. Sebebi ise soğuk kış günlerinde hayatta kalabilmeleri için gerekli olan tüm özelliklere sahip olmaları gerektiği içindir. Rus ya ve Amerikanın kuzey bölgelerinde yaşam sürerler ve evcilleştirilmiş kedilerdir.

amrikan kedisi
Amerikan Kedisi

Amerikan kedisi

Güzel tüy yapısına sahip ve cins kedi türü olan Amerikan kedisi amerikanın vaz geçilmez ev kedisidir. Amerikalılar tarafından sahiplenilmek istenildiği zaman en popüler kedileri arasında yer alır. Nedeni ise az tüy dökmeleri ve bakımlarının kolay olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu gibi özelliklerinin yanı sıra yaşam koşullarınında her iklime uygun olmalarından kaynaklanmaktadır.

Amerikan kedileri türkiyede sokaklarda görülen tekir kedilerinin andırmaktadır. Bu benzerliği sadece dış görünüşünden kaynaklanmaktadır. Tüylerinin renkleri ve desenleri tekir kedilerine benzerlik göstermektedir.

Exotic Kedisi
Exotic Kedi

Exotic Kedi ırkı

Meraklı ve komik kediler arasında yer almaktadır. Genetik yapıları ile oynanmış melez kedi ırkıdır. İran kedisine benzerliği ile öne çıkmaktadır. Bu benzerlikler küçük bacaklar, aynı yüz ifadesi ve tüy yapısıdır. Bu benzerlik çok büyük bir benzerlik gibi görünse de kendisi farklı bir ırktır.

Exotic kedi ırklarının göz renkleri ve desenleri iran kedilerinden farklıdır. Bu kedi ırkının popülasyonu azdır. Bu sebeple exotic kedisi sahiplenmek isteyen kişiler öncelikle exotic kedisinin nereden bulabilecekleri araştırmasına girmelidirler.

ankara kedisi
Ankara Kedisi

Ankara kedisi

İki gözünün rengide farklı olmaları ile bilinen ankara kedileri van kedileri ile karıştırılabilmektedir. Ankara kedilerinin popüler olmalarının sebebi sadece göz renklerinin farklı olması değildir. Diğer özellikleri ise tüylerinin yumuşak , uzun olması ile birlikte rüzgarda dans etmeleri ile bilinirler. Tüy yapıları ve göz renkleri itibari ile eşsiz bir türdür.

mavi rus kedisi
Mavi Rus Kedisi

Mavi rus kedisi

Maviyi andıran gri tüyleri ve asil duruşları ile bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde rus halkı tarafından kabul görmüş dünya üzerinde ev sahipliği bulmuş en güzel ırklar arasındadır.

Mavi rus kedilerinin tüyleri kısa dır. Sadece vücut tüyleri değil kuyruğundaki ve bacaklarındaki tüylerde kısadır. Bu özellikleri sayesinde çok az tüy dökme ile birlikte sık sık taranmakta istemezler. İnce bir yapıya sahip uzun bir gövdeye sahiplerdir. Bacakları ve kuyruk yapıları da inceliğe ve zarafete eşlik gösterirler.

Yavruluk zamanlarında göz renkleri ve tüy renkleri tam rengine kavuşmalar. Erişkin bir kedi olana kadar tam bir yetişme çağın dadırlar ve erişkin bir kedi oldukları zaman tüyleri ve göz renkleri oturur. Mavi rus kedisi uzun kulaklı yapılara sahiplerdir ve etraftaki desibel seviyesi düşük olsa dahi en ufak sesleri duyabilirler.

himalayan kedisi
Himalaya Kedisi

Himalayan kedisi

Himalayan kedisi yüz yapısı ve tüy uzunlukları iran kedisine , tüy renkleri ve duruşları siyam kedisine benzemektedir. Bu iki ırkın çiftleşmesi sonu yeni bir kedi türü meydana gelmiştir. Cins kedi türleri arasında yer almasının en büyük sebebi sevimli ve duruş yapılarıdır.

kedi türleri
Habeş Kedisi

Habeş kedileri

Cins kedilerden olan Habeş kedisi tarihi kökeni olarak en çok bilgi sahibi olduğumuz kedi ırklarındandır. Bu bilgi sayesinde habeş kedisinin yabani hayatta kalma becerisinin ve avcılık güdülerinin ne kadar güçlü olduğunu anlayabiliyoruz.

Cins kedi türleri arasında yüksek seviyelere zıplaya bilen ve etkileyici bir tırmanma kabiliyetine sahip olan eşsiz bir kedi türüdür. Bakışları ve vücut formu ile tam bir avcı gibi durmak ile birlikte iyi bir ev kedisi olarak ta bilinmektedir.

bombay kedisi
Bombay Kedisi

Bombay kedisi

Bir bombay kedisini gece görürseniz sadece iki adet göz görebilirsiniz. Bunun sebebi ise simsiyah tüylere sahip olmalarından kaynaklanır. Siyah tüylere ve cam gibi gözlere sahip olan bu kedi türü kişiler tarafından çokça tercih edilir.

Bombay kedilerinin kafa bölgesindeki tüyleri kısa vücut tüyleri daha uzundur. Bu özellik güzel fizik ile birleştiği zaman heykel gibi görünmelerine neden olur.

Birman kedisi
Birman Kedisi

Birman kedisi

Kedi türleri arasında yer alan birman kedileri miyavlamaları ile bilinirler. Çok fazla ses çıkartırlar sürekli olarak ilgi beklerler. Bu kedi ırkının en popüler olduğu ülke Fransadır. Fransa ya ait bir kedi türü olmasa da familyası fransada üremiş ve çoğaltılmıştır.

Kedi miyavlamasını seven kişiler tarafından en çok tercih edilen türdür. Tüm evi keşfederler ve analiz ederler. Bu sayede kendilerine ait bölgeler belirlerler ve saklanmak istedikleri zaman o bölgelerde saklanırlar. Bu eylemi gerçekleştiren birman kedisini tekrar bulmak zor değildir sebebi ise miyavlama seslerinden nerede olduklarını bulabilirsiniz.

Chartreux kedisi
Chartreux Kedisi

Chartreux Kedisi

Yüz ifadesi sayesinde popülerlik yakalamış bir kedi türüdür. Yüz ifadesi gülümsüyormuş gibi durmaktadır. Bunu sebebi ise yüz bölgesindeki tüy yapısı ve ağız yapısıdır. Bu sayede gülüyormuş gibi dururlar ve bu duruşta onlara eşsiz bir görünüm sağlar. Sadece gülümsedikleri için ünlü olmamışlardır.

Chartreux kedisinin ünlü olmalarının en önemli noktası maskot olarak seçilmiş ve tüm dünyada sergilenmiş olmasından gelmektedir.

Somali kedisi
Somali Kedisi

Somali Kedisi

Cins kedi türlerinden olan somali kedisi halk tarafından sevilen ve beslenen kedi türüdür. Evcil olarak tercih eden kişiler bu kediler için uygun koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar arasında bahçe kesinlikle olmalıdır. Ev içerisine alışması zordur ve özgür ruhları sayesinde daha geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Bahçeli evlerde enerjilerini dışarıda atabilmektedirler.

Bu sebepten dolayı geniş ve dış ortamı bulunan evlerde beslenmelidir.

Ragamuffin kedisi
Ragamuffin Kedisi

Ragamuffin Kedi türü

Sevecen ve cana yakınlığı ile bilinmektedir. Hareketli ve beslenmesi en keyifli kedilerden birisidir. Sürekli olarak sırnaşır ve kucağınıza gelmek isterler. Sevilme eylemi gösteren en keyifli kedilerden birisidir. Kafa yapılarına göre kocaman gözlere sahiplerdir. Bu özellikleri sayesinde gözlerinden hiçbir şey kaçmaz.

Bol tüylü bir ırktır. Tüyleri ara ara taranmalıdır. Bu yüzden tüy dökmeleri de fazladır. Sürekli olarak taranırsa daha az tüy dökecektir. Melez ırk olarak bilinmek ile birlikte hangi ırkların karışması ile oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Pos yapısı olarak aslan yelesi gibi yeleye sahiptir.

Singapura kedisi
Singapura Kedisi

Singapura kedisi

İlk gördüğünüz zaman yavru bir kedi sanabilirsiniz. Sebebi ise dünyanın en küçük kedi ırkları arasında yer almasıdır. Diğer kedi ırkları arasında yavru bir kedi gibi görünmektedir. Bu görünüşleri ile birlikte birde yüz ifadesindeki masumiyet eklenince çok sevimli bir kedi gibi görülmektedir.

Yüz ifadeleri hüzünlüdür. Baktığınız zaman singapura kedisi sizlerden sürekli olarak bir şey istiyormuş gibi görünebilir. Lakin öyle değildir. Sadece yüz ifadeleri bu şekildedir. Sahipleri ve diğer ev üyeleri ile sosyalleşmeyi severler. Eğlenmeyi seven ve agresif davranış göstermeyen bir kedi türüdür.

Boyutları küçük olduğu için çok az tüy dökerler. Sessiz ve sakindirler. İlgi göstermediğiniz zaman sizi anlarlar ve kendi kendine eğlenirler. Diğer kedi ırklarından hariç gürültü çıkarmazlar. Fiziki olarak küçük olmalarının yanında gözleri ve kulakları büyüktür.

Cins kedi türleri
Oriental kedisi

Oriental kedisi

Cins Kedi türlerinden olan oriental kedisi ilk görüşte kediye benzetilmeye bilir. Kulak yapısı çok enteresandır. Büyük ve dik kulaklara sahiplerdir ama tek köşeli değildir. Siyam kedilerine benzerler ama kulakları ve tüyleri onların ayırt edici özellikleridir. Değişik görünüşleri çocukların ilgisini çekmektedir.

Bu ilgiye oriental kedisi de olumlu bir karşılık verirler ve çocuklar ile çok iyi anlaşabilirler.Kedi türleri arasında kulak yapısı tüm diğer kedilerden farklı olan tek ırktır. Tüyleri kısadır ve her renge ve desene sahip olabilir. Gözleri yuvarlak değildir daha çok çekik gözlere sahiplerdir. Burun yapıları çıkıntılı ve yüz yapıları zayıftır.

Selkirk Rex Kedisi
Selkirk Rex Kedisi

Selkirk Rex Kedisi

Tüyleri dalgalı ve kıvırcık olan bir kedi türüdür. En belirgin özelliği tüy yapılarıdır. İlk gören kişiler kedinin tüylerinin bakımlı olmadığı için böyle olduğunu düşünse de öyle değildir. Ne kadar yıkansa da tımar işlemi yapılsa da tüy yapıları bu şekilde olduğu için düzelmeyecektir.

Çok karmaşık gibi görülmek ile birlikte tüyleri birbirine karışmış değildir. Yaz aylarında tüylerinin kısaltılması kedinizin rahatlamasını sağlar. Bu yüzden sadece havaların ısındığı zaman tüyleri kısaltılmalıdır. Tüy yapıları olarak cins kedi türleri arasındaki en farklı tüylere sahiptirler.

5/5 - (7 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir