iran kedisi

İran kedisi hakkında bilgi

İran kedisi adından da anlaşılacağı gibi İran coğrafyasına ait bir kedi türüdür. İran kedileri renkleri ,tüy yapıları ve kafa şekilleri itibari ile diğer kedi türlerinin arasında hemen kendisini gösterir. Bu kedi cinsini sahiplenmek isteyen kişiler günümüzde evcil hayvan olarak beslemekte.

İran bölgesinde evcil hayvan olarak pek tercih edilmese de kuzey Amerika bölgesinin popüler safkan evcil hayvanıdır. Lakin bu kedi türüne ait tarihi bilgiler hakkında maalesef yeteri kadar kaynak yok.

iran kedisi
İran Kedisi

İran Kedisi Özellikleri

Yuvarlak kafa yapısına sahiptir. Küçük kulakları ile çok sevimlidir. Gözleri bakır renginde ve diğer kedi türlerine göre büyüktür. Kısa ve dar bir gövdeye sahiptir. Bodur ve küçük bacakları ile eşsiz bir görünümü vardır. Bol tüylü kıvrımlı ve kalın bir kuyruk yapısına sahip.

iran kedisi özellikleri
İran Kedisi Özellikleri

Burnu güzel bir konumdadır. Bu sayede tatlı ve sempatik bir hava uyandırmaktadır. İran kedileri çocuklar ile iyi anlaşmaktadır. Çocukların genel olarak sevdiği bir kedi türüdür. Yüz ifadesi , tüy yapısı ve vücut şekli ile sempatileri kazanmıştır. Hırçın ve agresif bir kedi değildir. Bu yüzden çocuklar ile iletişimi çok iyidir.

  • İran kedileri düz bir baş yapısına sahiptir.
  • Burunları ise yassı bir yapıya sahiptir.
  • Yumuşak tüylüdür.
  • Sessiz olması sebebi ile evde rahatlıkla besleyebilirsiniz.
  • Kişilik olarak naziktirler hırçın ve sinirli değildirler.
  • Kendisi sevgi dolu ve uzun tüylere sahip olduğu için günlük taranmalıdır.
  • Kısa bir gövdeye sahiptir.
  • Küçük bacakları ve güzel patileri varıdır.

İran Kedisi Miyavlama

Müzikal bir ses tonuna sahiptir. Miyavlama sesi sizler için çok şey ifade edebilmektedir. Uzunca vakitler geçirildikçe hangi ses tonunu hangi durumlarda çıkartıyor anlayacaksınız. Bu gibi karşılıklı iletişiminiz sayesinde aranızda sıcak bir bağ kurulacaktır.

Sevilmeyi çok sever tam bir kucak kedisidir. Sizleri sadece sevilmek amacı ile rahatsız eder. İran kedisi sahiplenecek kişilerin hayvanlar ile aralarının iyi olaması gerekir. Çünkü evcil hayvanlar sevgiye ihtiyaç duyarlar. İran kedi cinsi oyuncudur. Kedi oyuncakları ile oynamaktan büyük zevk alır.

Kendi kendine zaman geçirebilen bir yapıya sahiptir. Kediler genel itibari ile su ile oynamayı sevmezler. Bu yüzden erken yaşta banyo yapmayı öğretmeniz gerekir. Bir yavru iran kedisi sahiplendiğiniz de öncelikle banyo yaptırmalısınız. Bu sayede su ile ilk teması gerçekleşecek. Daha sonrasında yetişkin bir iran kedisi olduğu zaman rahatlıkla banyo yaptırabilirsiniz.

İran Kedisi İçin Ortam Hazırlama

İran kedisi sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır. Aynı zamanda serin ve klimalı ortamlarda steril bir yaşam sürmeli sağlıklı ve dinç olmalıdır. Irk olarak düz bir yüze sahip oldukları için sıcak ortamları sevmezler. Solunum sorunu yaşadığı ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Kedinizin stresli olduğunu fark ettiğinizde derhal barınma alanını değiştirmelisiniz. Bir İran kedisi sahiplendikten sonra formunu koruması için yeteri kadar mama vermelisiniz. Genetik olarak obeziteye yatkın olan bu evcil hayvan türü kontrol altında tutulmalıdır. Yaşam boyu sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için fit bir görünüme sahip olmalıdırlar.

Besin türü dikkatli seçildiği taktirde tüylerinde parlamalar ve kedinizin enerjisinde farklılıklar göreceksiniz. Mama seçimleri gerekli besin değerlerini içermelidir. Aksi taktirde kedinizde enerji düşüklüğü ve mutsuzluk göreceksiniz. Su kapları sürekli olarak yıkanmalıdır. Su bittiği zaman üzerine ilave edilmemelidir. Bu gibi durumlarda bakteriler ürer ve sağlık sorunlarına neden olur.

İran kedilerine sürekli olarak bakım yapılmalı. Bu bakımların en başında tımar işlemi gelmektedir. Tüylerine zarar vermeyecek tımar aleti kullanılmalıdır. Genel olarak paslanmaz çelik tımar tercih edilmelidir. Tımar işlemi derin yapılmamalıdır. Derin yapılan tımar işlemlerinde kedinizin derisinde tahriş oluşabilir. Bu yüzden yüzeysel olarak tarama yapmalısınız.

Günlük olarak tarama işleminin ardından haftalık olarak yıkama işlemi gelmektedir. Haftalık yıka işlemi gerçekleştirmediğiniz taktirde kedinizin tüy yapısında bozulmalar meydana gelir. Yıkama işlemlerinden sonra iyice kurulanmalıdır. Islak kalması halinde hasta olur.

iran kedisi Bakımı
İran Kedisi bakımı

İran Kedisi Bakımı

Tırnak bakımları sürekli olarak yapılmalıdır. Patilerini temizlemek için tırmalama işlemi yaparlar ve bu esnada tırnakları takılabilir. Bu gibi olaylar kedinizin patisinde enfeksiyon oluşmasına neden olur. Önlem olarak kendiniz kedinizin tırnak bakımlarını periyodik olarak yapabilirsiniz.

Göz bölgesi günlük olarak temizlenmelidir. Gözlerde akma meydana geleceği için çapaklanma meydana gelir ve temizlenmemesi durumunda retina hastalığı oluşur.

Ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Diş bakımları veteriner onaylı bir diş macunu ile yapılmalıdır. Çünkü bu bakımlar yapılmadığında kötü koku oluşur ve sizi rahatsız eder. Sonrasında periyodik olarak veteriner kontrolü altında tutulmalıdır. Birçok canlıda olduğu gibi hastalıkların erken teşhisi İran kedisinde de önemlidir.

Veteriner kontrolü altında tutulduğu taktirde hastalıklara erken teşhis konulabilir ve iyileştirilebilir.

İran kedisi sağlık sorunları nedir?

Dünya üzerinde birçok canlıda sağlık sorunları gerçekleşebileceği gibi İran kedilerinde de sağlık sorunlarına rastlamak mümkün. Dünya üzerindeki canlılarda oluşan sağlık sorunları genetik yatkınlık ve viral hastalık olarak geçmektedir. İran kedileri viral olarak diğer kedilerden bulaşacak bütün hastalıkları geçirebilirler.

Genetik Sağlık sorunları.

Genetik olarak yatkınlığı olduğu birçok hastalıkta mevcuttur.Kalıtsal olarak böbrek kistine sahiptir. Böbrek kisti rahatsızlığı için yeteri kadar önlem alınmaz ise fonksiyon bozukluğu oluşur. Yavru İran kedilerinde nadir olarak görülmektedir. Genel olarak 7 ile 10 yaş arasında bu genetik hastalık kendisini göstermektedir.

Sahiplenecek olduğunuz bu kedi türü için öncelikle ebeveynlerinin yani anne ve babasının bu hastalıktan rahatsızlık geçirmediğinden emin olmalısınız. Genetik bir hastalık olduğu için yetiştiriciler hasta olmayan kediler üzerinden üretim yapmalıdır.

Kalıtsal sağlık sorunları

İran yavru kedilerinde kalıtsal olarak retina hastalıkları mevcuttur. Bu yüzden hastalıkların tespiti yavru iken yapılmalıdır. Çünkü Retina hastalığı kedide görme bozukluğu yaratır ve sahipleri tarafından hemen tespit edilir.

Sonrasında kediniz 15 haftalığı geçmemiş ise ilaç tedavisine başlamalısınız. Çünkü erken teşhis retina hastalığında önemlidir. Lakin yeteri kadar erken teşhisi yapılmayan kedilerde körlük meydana gelir.

Hastalıklara Karşı Önlemler

Öncelikle Yavru olarak alınan iran kedisinin gençlik aşıları yapılmalıdır. Çünkü aşı işlemi kedilerde viral olarak yayılan hastalıklardan korunmanın bir yoludur. Bu yüzden kedinizin uzman bir veteriner tarafından kontrol altında tutulduğundan emin olun. Sonrasında kedinizin sağlık sorunu yaşamaması için veterinerin vermiş olduğu damla ve aşı periyotlarını kaçırmayın.

Evcil hayvanınızın sokak hayvanları ile temas etmesini engelleyin.

İran kedisi diğer sokak hayvanlarından hastalıklar kapabilmektedir. Bununla birlikte hastalıklar bakteriyel olarak vücudunu etkiler ve sağlık sorunu yaşartır. Hatta sokak hayvanları ile temasta bulunmuş olan kedilerde dış parazit görülmektedir.

Bunun için dış parazitlerden arındırmak için gerekli olan ilaçlar ve damlalar temin edilmelidir. Son olarak tedavi sürecinde tekrar sokak hayvanları ile temas etmemesi için önlem alınmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

İran Kedisi yaşam süresi kaç yıldır?

Ev içerisinde beslenen bir İran kedisi yavruluktan itibaren 12 İla 17 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir.

İran Kedisi saldırgan mı?

Kedi türüne ait olan İran kedisi sakin, uysal bir karaktere sahiptir. Soğuk kış günleri için bol tüylü bir kürke sahip olması ile birlikte rahat yaşam sürebilir. Lakin sokak kedileri ile üstünlük yarışında kaybeden olmaktadır.


5/5 - (5 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir