hollanda lop tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri ve Evcilleştirme

Hollanda lop tavşanı uzun tüyleri ve dik olmayan kulakları ile dikkat çeker. Dış görünüşleri ile insanları kendisine hayran bırakan bu tavşanlar, ortalama on iki ve on dört yıl arasında yaşam sürelerine sahiptirler. Yetişkinlik dönemlerinde sahip oldukları kiloları ise 1,2 ve 3 kilogram arasında değişmektedir.

hollanda lop tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri

Yumuşacık bir dokuya sahip olan tüyleri, beyaz, sarı, siyah ve maviyi andıran parlak gri renge sahiptir. Bununla birlikte nadir olan farklı renklere sahip tavşanlar da bulunmaktadır. Ayrıca tüyleri uzun olmalarına rağmen diğer evcil hayvanlara göre daha az tüy dökmektedir.

Ayrıca aynı renge sahip dişi ve erkek tavşandan türemiş olan yavrular farklı renklere sahip olabilmektedir. Bunun ana nedeni gen haritasıdır. Daha öncesinde, soy ağacında farklı renklerdeki tavşanların bulunması ana nedenidir.

Yavru tavşanların tüy renkleri zaman geçtikçe daha belirgin hale gelir. Erişkin bir tavşanın tüyleri parlak ve ipeksi olmaktadır. Tavşanların genelinin kulakları dik olması ile birlikte Hollanda lop tavşanının kulakları büyük ve dik değildir.

 • Bodur tavşan ırkları arasındadır.
 • Ağırlığı erişkinlik döneminde bir ila iki kilogram arasında değişir.
 • Kulak yapısı düşük ve uzundur. Kulak yapısı karakteristik bir özellik katmak ile birlikte tüylüdür.
 • Baş arkasındaki tüyler dik büyüdüğü için kafa kısmı büyük ve tüylü gözükmektedir.
 • Bodur bir ırka sahip olduğu için bacakları kısa ve kalındır.
 • 1960 Yılında iki farklı tavşan ırkının melezlenmesinden meydana gelmiş bir türdür.
 • Zeki ve eğitilebilirler.
 • Kapalı alanda uzun süre kalmayı sevmezler.
 • Sosyal canlılardır ve sık sık egzersiz ihtiyacı duyarlar.
 • Müstakil evi olmayan ve apartmanda yaşayan bireylerin sahiplenebileceği en uygun tavşan türüdür.
 • Yaşama ömrü on iki ila on dört yıl arasında bir ortalamaya sahiptirler.
tavşanı bakımı
Hollanda Lop Tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı Karakteristik Özellikleri

Kemirgenler arasında yer alan tavşan familyasına ait bir tavşan türüdür. Bu yüzden kişiler tavşan besledikleri zaman bir kemirgen sahiplendiğini bilmeleri gerekmektedir. Ayrıca tavşanlar bir çok ev eşyasını kemirebilir ve istenmeyen durumlar oluşturabilirler. Bu yüzden evde beslenebilecek en doğru kemirgen olan Hollanda lop tavşanını tercih etmelidirler.

Sebebi ise karakteristik olarak uysal , eğitilebilir ve zeki olmasıdır. Bu özelliklere sahip bir tavşanı evcilleştirmek çok kolaydır.

Yavru olarak alınan bir Hollanda lop tavşanı evcilleştirmek için özel teknikler vardır. Bunların en başında tavşanı doğru zamanda sahiplenmek gelir. Eke olmamış bir tavşan sahiplenmek evcilleştirme yolunda atılmış ilk adımdır. Rex tavşanına göre daha küçük boyutlardadır. Bu sayede sahiplenilme güdüsünü artırmaktadır.

Hollanda Lop Tavşanı Bakımı

Tavşan bakımı her tavşanda farklıdır. Bu yüzden Hollanda lop tavşanı bakımı öncelikle tüyleri ile başlar. Yani tüylerinin taranması gerekmektedir. Çünkü tüylerinin taranmaması halinde ev içerisinde tüyleri görebilirsiniz. Daha sonrasında rutin olarak veteriner kontrolü altında tutulmalıdır. Bunun nedeni ise melez bir ırk olduğu için kalıtsal rahatsızlıklara sahip olabilirler.

Sonrasında dışkılamaları kontrol altına alabilirsiniz. Bir kaba yeteri miktarda mentollü kum ve bitki koyarsanız kuma dışkılamaya başlayacak ve tuvalet eğitimi vermiş olacaksınız. Son olarak Kafes içerisinde beslenilecek ise eğer sık sık dışarıya çıkarılmalıdır. Çünkü dışarıya çıkarmamanız halinde rahatsızlık hissedecektir.

hollanda lop tavşanı beslenmesiı

Hollanda Lop Tavşanı Beslenmesi

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Bu yüzden bitkiler ile beslenirler. Besin zinciri arasında sadece bitkiler ile beslenen hayvan türlerinden bir tanesidir. Genel olarak bir çok bitkiyi tüketebilirler. Tavşan besleyen kişilerin tercihi havuç, marul, maydanoz, gibi lif oranı yüksek besleyici gıdalardır. Bu gıdaların yanı sıra tavşan yemi de tercih edebilirsiniz.

Hollanda lop tavşanı evde bakımı

Evde tavşan beslemek sanıldığından kolaydır. İlk olarak eve getirmiş olduğunuz tavşanı serbest bırakın ve evi keşfetmesine izin verin. Bu işlem onun kendi bölgesini oluşturmasında ve rahatlamasında yardımcı olacaktır.

Evi yeterince tanıdıktan hemen sonrasında koku bırakmak için tuvaletini yapacaktır. Daha sonrasında sizler bir bez ile tuvaletini oradan alın ve oraya kum kabını koyun daha sonrasında bezi de kabın içerisine bırakın.

Bu evrede tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenecek ve daha sonrasında sizlere zorluk çıkarmayacaktır. Uygun bir köşeye kafesini yerleştirin. Günlük rutin olarak besleyin. Tüm bunların ardından evcil bir tavşan sahibi olabilirsiniz.

Hollanda lop tavşanı evde beslenir mi ?

Evde beslenmeye en uygun tavşan türleri arasında Hollanda lop tavşanı yer almaktadır. Bunun başlıca sebebi küçük ırklı bir tavşan türü olmasından kaynaklanır. Ağırlıkları 900 ila 2000 Gr arasında olabilmektedir.

https://en.wikipedia.org/wiki/French_Lop

5/5 - (3 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir