fino köpek

Fino Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Fino köpek cinsleri küçük ırklı ve bir çok türü olan köpek türüdür. Boyutları küçük olmasından dolayı evde beslenmesi en çok tercih edilen tür fino köpeğidir. Diğer isimleri kaniş köpeği ve süs köpeğidir. Evcil hayvanlar arasında yerini almış olan fino köpek cinsleri farklı isimlere ve fiziki yapılara sahiptir.

fino köpek
fino köpek

Küçük köpek cinslerine fino ve süs köpeği olarak genelleme yapılmaktadır. Bir köpeğe fino demek için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu niteliklerin en başında küçük ırklı bir köpek olması gelmektedir.

Fino Köpek Cinsleri

Fino köpek cinslerinin en yaygın özelliği küçük ırklı olmasıdır. Küçük ırklı köpeklere kaniş, fino ve süs köpeği denmektedir.

Bakımı ve beslenmesi konusu çok önemli bir konudur. Evde fino köpeği besleyen kişiler gerekli sağlık kontrollerini bir rutin halinde yaptırmalıdırlar. Bu çok önemli bir detaydır. Bir çok canlıda olduğu gibi fino köpeklerinde de sağlık sorunları görülebilmektedir. Sağlık sorunlarının erken teşhisi çok önem arz etmektedir. Bu yüzden sürekli olarak sağlık kontrolü yaptırılmalıdır.

fino köpek cinsleri
fino köpek cinsleri

Beslenme konusu çok önemlidir. Boyutlarının küçük olmasından dolayı küçük bacaklara sahiplerdir ve aşırı kilolu olmamalıdır. Aşırı kilolu olan fino köpekleri obezite rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Köpeğimizin sağlıklı olabilmesi için gramajlı besleme işlemi yapılmalıdır. Küçük ırklı köpek türü olduğu için hareketli ve enerjik bir yapıya sahiplerdir.

Fino Köpek Cinsleri ve İsimleriYetişkin BoyYaşam SüresiAğırlık
Maltese (Malta) 13 – 15 Cm12 – 15 Yıl2500Gr – 3000Gr
Shih Tzu20 – 28 Cm10 – 18 Yıl 4000Gr – 8000Gr
Pomeranian 17 – 30 Cm12 – 16 Yıl1000Gr – 3000Gr
Bichon Yorkie23 – 31 Cm13 – 15 Yıl3000Gr – 6000Gr
Papillon18 – 28 Cm13 – 15 Yıl3200Gr – 4500Gr
Pekinez15 – 23 Cm 12 – 15 Yıl3200Gr – 6400Gr
Fino Köpekleri

Bu köpek türleri fino köpeği cinsi köpeklerdir. Bu köpeklerin evde bakımları oldukça kolaydır. Ev içerisinde ani hava değişimi olmayan bölgelere mama ve su kabını konumlandırmalısınız. Bu sayede rahat bir beslenme süreci olacaktır.

Fino Köpeği Özellikleri

Küçük boyutlu olan fino köpeklerinin özgüvenleri çok yüksektir. Bu özellikleri sayesinde bir çok canlı ile hızlı bir iletişim kurarlar. Fakat bu iletişim türü her zaman olumlu olmayacaktır. Başka bir deyişle özgüvenin yüksek olmasından dolayı farklı bir harekette bulunabilmektedir. Ama bu eğitilemez anlamına gelmez.

fino köpek özellikleri
fino köpek özellikleri

Fino köpeğinin eğitimi için gerekli olan kriterler bulunmaktadır. Öncelikle eğitim her canlıda olduğu gibi yavruluktan başlamaktadır. Sonrasında eğitim sürecinin tutarlılığı gelmektedir. Bu aşamada gerekli olan ödüllendirilmektir. Eğitim sırasında doğru yaptığı hareketlerde ödüllendirildiği taktirde eğitimi kolay ilerleyecektir.

Papillon Fino Köpeği Özellikleri

Küçük köpek türleri arasında en eski kökene sahip fino köpek cinslerinden bir tanesidir. Uzun ve düz tüylü bir köpek türüdür. Bunun yanında büyük ve kelebeğe benzeyen kulaklara sahiptir. Bu kulakları sayesinde papillon ismini almıştır. Farklı renklerde olabilmektedir.

Papillon
Papillon

Boyutları küçük olan bu köpek türünün kilogram ve boyutları erkek ve dişilerde değişmektedir. Erkekleri 20 ile 28 santimetre boy ve 3,6 ila 4,5 kg ağırlığa ulaşabilmektedir. Dişiler ise 18 ile 26 santimetre boy ve 3,2 ile 4,1 kg bir ağırlığa erişmektedir. Fino köpek cinsleri içerisinde yer almaktadır.

Pomeranian Fino Köpeği Özellikleri

Fino köpek türleri arasında gün geçtikçe popülerleşen küçük ırklı bir köpek türüdür. Bu köpek türü uzun tüylü bir köpek türüdür. Ama bir çok evcil hayvan sahibi tarafından kuaför bakımı yaptırılmaktadır. Bundan dolayı farklı bir ırkmış gibi görünmektedir.

Pomeranian
Pomeranian

Küçük bir gövdeye , küçük ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiptir. Özgüveni yüksek köpek türleri arasındadır. Yaşam süreleri 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir. Yaşam sürelerinin arasındaki fark ortam koşullarına göre değişkenlik göstermektedir. Sağlıklı bir ortamda bakımı yapılan fino köpeklerinde maksimum yıl yaş oranı görülmektedir.

Shih Tzu Fino Köpeği Özellikleri

Uzun ve yoğun tüylü olan Shih Tzu fino köpek cinsi uysal bir yapıya sahiptir. Bu sayede diğer köpek türleri ile de çok iyi anlaşmaktadır. Aynı zamanda insanlar ile de çok iyi iletişim kurabilmektedir. Siyah ve büyük gözlere sahiptir ve bu onlara bir karakter katmaktadır. Özellikle uzun tüyleri ile farklı bir görünüme sahiptir.

Shih Tzu
Shih Tzu

Diğer finolara göre daha ağırdır. Bunun başlıca sebebi tüylerinin uzun olması ve altındaki gövdesidir. Bu sayede diğer türlerden daha ağır ve büyük olmayı başarmıştır. Ama yine de fino olması için gerekli boyuttadır.

Pekinez Fino Köpeği Özellikleri

Pekinez köpeği Çin kökenli bir fino köpek cinsidir. Bu köpek türünün eski çağlarda kutsal olarak kabul edildiği bilinmektedir. Yüz ifadeleri diğer fino köpeklerine göre daha farklıdır. Alınları daha çıkıntılı gibi durmaktadır.

pekinez
pekinez

Boyutlarının küçük olmalarının yanı sıra cesaretleri çok büyüktür. Kısacası bir çok hayvana saldırganlık gösterebilmektedir. Özellikle kendisinden büyük olan köpek türlerine karşı bir tepki gösterebilmektedir. Pekinez fino köpeği 12 ila 15 yıllık bir yaşam ömrüne sahiptir.

Bichon Yorkie Fino Köpeği Özellikleri

Basık yüzlü ve kıvırcık tüylü bir tür olan bichon yorkie melez bir türdür. Yani 2 veya daha fazla köpek türünden ortaya çıkmıştır. Karakter olarak iyi huylu olması ile bilinmektedir. Bu sayede çocuklar ve diğer canlılarla sıcak bir ilişki kurmaktadır. Daha öncesinde evcil hayvan bakmamış kişiler dahi besleyebilmektedir. Çünkü zeka olarak gelişmiş ve eğitime elverişli bir canlıdır.

Bichon Yorkie
Bichon Yorkie

Hareketli ve enerjik yapıya sahiptir. Bundan dolayı ilgi gösterilmelidir. Yani enerjilerini atmaları için gerekli ortam koşulları sağlamalısınız. Bunun için bir geziye çıkmanız dahi yetecektir. Böylelikle fazla enerjisini atacak ve daha mutlu hissetmeye başlayacaktır.

Fino köpek cinsleri arasında olduğu için uzun yürüyüş yaptırılmamalıdır. Çünkü uzun yürüyüşler için gerekli olan bacak boyuna sahip değildir. Yani uzun yürüyüşler sakatlıklarla sonuçlanabilmektedir.

Maltese Fino Köpeği Özellikleri

Göz bebeğe olmak isteyen ve süs köpeği yani fino köpeği olarak bilinen bir türdür. Yani karakteri itibari ile kıskanç bir yapıdadır. Başka bir deyişle sizin ilginizi sürekli olarak kendisinde hissetmek ister. Bu yüzden çocuğu olan ve başka evcil hayvanı olan kişiler için önerilmemekte. Bu yüzden göz bebeği olarak bakacak kişiler sahiplenmelidir.

Maltese
Maltese

Malta terier olarakta bilinen bu köpek türü apartman için uygun değildir. Çünkü havlamaları ve hırçınlığı ile popülerdir. Bundan dolayı bahçeli evlerde beslenmelidir. Bunun yanında yalnızlığı da sevmezler. Yani bahçeli evde serbest bırakılıp tek başına oynaması beklenmemelidir. Çünkü böyle bir tutum onu mutsuz edecektir. Bu yüzden oyununa eşlik etmelisiniz.

Bunların yanı sıra çok zeki bir türdür. Yani eğitimi kolay bir türdür. Üstelik tuvalet eğitimi de kolay verilmektedir. Oyuncu yapıları sayesinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir