Evcil Hayvanlar Kimlik Nereden Alınır

Evcil Hayvanlar Kimlik Nereden Alınır

Evcil hayvanlar kimlik nereden alınır konusu mikroçip taktırmakla aynıdır. Kimlik almak için evcil hayvanınıza öncelikle mikroçip taktırmanız gerekmektedir. Mikroçip taktırma işlemleri veterinerler tarafından yapılmaktadır. Bu sayede evcil hayvanınıza özel bir kimlik çıkarta bilirsiniz.

Evde beslediğiniz kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar mikroçip taktırmak gereklidir. Bunun ana sebebi hayvanın sahibinin kim olduğunu çipi taratarak bilmeyi sağlamaktır.

Evcil Hayvanlar Kimlik Nereden Alınır
Evcil Hayvanlar Kimlik Nereden Alınır

Evcil Hayvanlar İçin Kimlik Nereden Nasıl Alınır

Evcil hayvanlar için kimlik almak çok kolaydır. Kimlik almak istediğiniz evcil hayvanınızı çip cihazı olan bir veterinere götürmelisiniz. Veteriner hayvanınıza benzersiz bir kimliğe sahip mikroçip takacaktır. Bu çipi okutarak sisteme sizin adınıza kayıt işlemi yapacaktır.

Çip takma işlemi yapılmış ve sahipliği onaylanmış evcil hayvanınıza özel bir kimlik alabilirsiniz. Kimlik üzerinde hayvanınızın adı sahibinin adı gibi bilgiler yer almaktadır. Daha öncesinde sadece kimlik çıkartılıyor ve aşılar işleniyordu. Teknoloji ile bu işlem artık daha kolay hale geldi.

Evcil Hayvan Kimliği Ne İşe Yarar

Evcil hayvan kimliği sayesinde kedi veya köpeğin sahibinin kim olduğunu tespit etmek kolaylaşır. Bu sayede evcil hayvanınızı kaybetmeniz durumunda bulmanız kolaylaşacaktır. Üzerinde bulunan çipi okutarak sahibinin kim olduğu tespit edilebilir.

Evcil hayvanlara mikroçip taktırmak yasal olarak zorunludur. Bunun başlıca sebebi hayvan hırsızlığıdır. Evde beslediğiniz hayvanınız çalındığında veterinere götürülürse eğer sahibi tespit edilir. Bu sayede sizlerde sizden çalınan hayvanınıza tekrar kavuşabilirsiniz.

Veteriner hekime gittiğiniz ve aşı kayıtlarını görmek istiyorsunuz. Çip okuma işlemi yaparak çok basit bir şekilde ne zaman hangi aşıyı yaptırdığınızı öğrenebilirsiniz. Bu gibi bir çok kolaylığı bulunmaktadır.

Kedi ve Köpeklere Mikro Çip Nasıl Takılır

Kedi besleyen kişiler ve köpek besleyen kişiler mikroçip taktırma işlemi yaptırmalıdır. Mikro çip takma işlemi hayvanınızın hareket fonksiyonunu etkilemeyecek ve canını acıtmayacak şekilde yapılmaktadır. Bu işlemleri uzman kişiler yapmaktadır. Genel olarak sırt üzerine yapılmaktadır.

köpek mikroçip
Evcil Hayvanlar Kimlik Nereden Alınır

Mikroçip takma işlemi yapılmasının ardından çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Daha sonrasında sistem kaydı yapılır. Bu sayede benzersiz bir kimliğe sahip mikroçipe sahip evcil hayvanı sahibi olursunuz.

Evcil Hayvan Mikroçip Kimliği Sorgulama Nedir

Evcil hayvan mikro çip benzersiz bir kimliğe sahiptir. Bu kimlik kodunu internet üzerinden sorgulatabilir ve detaylı bilgi alabilirisiniz. Evcil hayvanınızın kimlik kodunu sorgulatarak bir çok bilgiye sizlerde erişebilirsiniz. Çünkü bu kimlik sadece bir hayvana verilir ve bu kimlik bilgisi altındaki sorguda adı gibi bilgiler gösterilir.

Mikroçip taktırmış olduğunuz evcil hayvanınızın sorgusunu e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı evcil hayvanınızın sorgusunu buradan yaparak kayıt işleminin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi almanız mümkün.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir