Sibirya Cüce Hamsterlari

Evcil Hamster Türleri ve Özellikleri

Bir fare türü olan evcil hamster türleri uzun süreli olarak deney hayvanı ve sevilmeyen türler olarak dışlandı. Nihayi bir sonuç olarak hamsterların evcil hayvan olarak beslenebileceği konusu irdelendi. Sonrasında bir çok kişi evcil hayvan olarak hamster türlerini beslemeye başladı.

Günümüzde evcil hayvan olarak kendisine çok az sayıda yuva bulsa da zaman içerisinde popülerleşen bu türün özellikleri merak konusu.

evcil hamster türleri

Hamster Türleri

Evinizde farklı bir evcil hayvan beslemiyor ve ilk kez bir evcil hayvan besleyecek olan kişiler için hamster türleri en uygun türdür. Çünkü hamster türlerinin beslenmesi kafes içerisinde yapılması ile çok kolaydır.

Bundan dolayı kafes içerisinde sadece yuva , mama kabı , su kabı ve oyun alanı hazırlayarak hamster besleyebilirsiniz. Hamster türlerinin evde beslenmesi kolay olmasının bir diğer sebebi ise küçük olmalarından kaynaklanır.

Küçük oldukları için ev içerisinde büyük bir bölgeyi ona ayırmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede günümüzde evcil hamster türleri büyük ölçüde bir popülarite yakalamakta.

Sibirya Cüce Hamsterlari

Yaz aylarında farklı renkte kış aylarında farklı renkte olan Sibirya cüce hamsterları evcil bir türdür. Öncelikle Sibirya cüce hamsteri tüyleri gri renkli ve üzerinde siyah çizgiler olan bir yapıdadır.

Gri renkli ve siyah çizgili olan kürkü sadece yaz aylarında oluşur. Sonrasında kış ayı geldiğinde havalar soğuduğunda tüm kürkünü beyaz renkteki tüyleri ile değiştirir. Bu sayede kış aylarında kar yağdığı zaman kar içerisinde kamufle olacak ve görülmeyecektir.

Beyaz tüyler sadece kamufle olması için gerekli değildir. Kış aylarında hava şartlarına uyum göstermesi ve üşümemesi için beyaz olan kürleri mükemmel bir yapıya sahiptir. Bu türün evcil hayvan olarak beslendiğinde tüylerinin değişmemesi konusu bir çok kişi tarafından olumsuz görülmektedir.

Tüylerinin değişmemesinin başlıca sebebi ev içerisinde sıcak bir ortamda bulunması. En nihayetinde kış ayının geldiğini anlamadığı içinde tüylerini değiştirmemesidir.

Ev içerisinde beslediğiniz bir sibirya cüce hamsteri kış aylarını anımsatacak uyarıcılara ihtiyacı vardır. Bu uyarıcılar sağlandığı taktirde kendini ısıtmak için tüylerini değiştirecektir. Cüce hamster oldukları için küçüktürler.

Avrupa Hamsteri

Bilinen en büyük hamster türü Avrupa hamsteri türüdür. Yani evcil hayvan olarak tercih edilen birçok hamster türü avrupa hamsterinin yarı boyundadır. Kahve rengi bir tüy yapısına sahip , sırt ve yanaklarında beyaz tüyleri gövdesinde ise siyah tüyler ile kaplı bir türdür.

Hamster türlerinin bir çoğu az yaşaması ile bilinmektedir. Evcil olarak sahiplenebileceğiniz avrupa hamsteri yaşam süresi sekiz yıla kadar çıkmaktadır. Boyutları 35 cm uzunluğunda olabilmektedir. Sonrasında çok iyi bir yuva yapıcıdır. Son olarak evcil hamster türleri arasında yer alarak bir çok yuvaya sahiptir.

Gonzales hamsteri

Günümüzde evcil hayvan hamsteri olarak sahiplenilmesi popülerleşen bir türdür Gonzales hamsteri. Küçük boyutlarda ve hızlı olmaları en belirgin özellikleridir. Kemirgen ailesinin bir ferdidir. Küçük bacakları ve küçük kuyruğu vardır. Tüysüz bir kuyruk yapısına sahiptir. Gonzales hamsteri kafes içerisinde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Çin Hamsteri

Uykucu hamster olarak bilinen Çin hamsteri günün çoğunu uyuyarak geçirir. Evcil hamster türleri ve özellikleri arasında en uzun kuyruklu türdür. Kuyrukları diğer evcil hamster türlerinden o kadar farklıdır ki kuyruklarına bakarak çin hamsteri olduğunu anlayabilirsiniz. Geceleri uyanık gündüzleri uyumayı severler.

Yavruluk dönemlerinde hırçın bir yapıya sahiplerdir. Ama hırçınlıkları büyüdükçe ve size alıştıkça geçer ve çok güzel bir evcil hamster olabilirler. Siyah gözlü ve beyaz kürklü olanları en popülerleridir. Bu yüzden yetişkinlik dönemlerinde çok iyi bir bir evcil hayvan olurlar.

Bu durum size alışması ile gerçekleşeceği için size sadık olacaktır ve eğitebilirsiniz. Eğitimini için zaman ayırmanız gerekir. Gerekli zamanı ayırdığınızda ve doğru teknik ile bir yaklaşım gösterdiğinizde oyun oynatabilir veya istediğiniz konuma gönderebilirsiniz. Bir düdük çaldığınızda mama kabına gitmesini istiyorsanız.

Yavruluğundan itibaren mama kabına her mama koyduğunuzda düdük çalmalısınız. Gerçekleştirmiş olduğunuz bu eylem hamsterde dük ile mamanın aynı zamanda olduğu algısını yaratacaktır. Erişkin bir hamster olduğunda dahi düdük çaldığınızda mama kabına gidip mama varmı diye bakacak. Bu gibi yöntemler ile eğitebilirsiniz.

Çöl Hamsteri

Kaş tüyleri uzun ve beyaz renkte olan Çöl Hamsteri yüz yapısı oldukça farklıdır. Yüz yapılarını farklı yapan ise kaş benzeri tüylere sahip olmalarıdır. Robo cüce hamsteri olarak da adlandırılmaktadır. Kafes içerisinde dört yıla kadar yaşam sürebilir.

Kafes içerisinde beslenmeye uygundur ama insan teması halinde strese girer ve bu stres istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bir çok hayvanda olduğu gibi kendini koruma iç güdüsü ile donatılmıştır. Bu iç güdü stres altına girdiğinde agresif bir tavra bürünmesine neden olabilir.

Gri Cüce Hamster

Boyutları oldukça küçük ve gri tüylere sahip olan Gri cüce hamster oldukça uysal bir yapıya da sahiptir. Aynı zamanda uysal olmaları onların sahiplenilmesi için önemli bir kriterdir. Kürkleri gri renktedir. Ama gri renkte olan bu kürklerinin gövde kısımlarını ise açık gri tonları izler.

Ayakları ve kuyruklarında tüy yoktur. Diğer kemirgen türlerine kıyas ile daha büyük ve siyah gözlere sahiptirler. Cüce hamster türleri içerisinde kafa yapısı büyük olan bir türdür. Kafaları vücut oranına göre büyüktür.

Evcil hamster türleri besleyecek kişiler genel olarak cüce türleri tercih eder. Bu yüzden Gri cüce hamster türü daha da popüler hale geliyor.

Heybeli Hamster

Tombul bir görünüme sahip olmaları Heybeli Hamster türünü evcil hayvan olarak tercih etmek için çekici bir hale getirmektedir. Tombul görünümünün sebebi bir çok kişi tarafından aşırı kiloluk olduklarını düşünmelerinden kaynaklanır.

Aşırı kilolu oldukları için kilolu görünüyor fikri yanlıştır. Çünkü Heybeli hamster bir diğer adı ile heybeli sıçanlar derilerinin gergin olmamaları ile bilinir. Yani derileri boldur ve esnektir. Bol bir deri yapısına sahip olmaları onların hayat koşullarını sağlayan en önemli niteliktir. Bu sayede yaşamları içerisinde buldukları gıdaları yanaklarında biriktirebilirler.

Sonrasında derilerinin bol olmaları onlara avantaj sağlar ve yanaklarında çok fazla besin ile evlerine dönebilirler. Ayaklarını çok iyi kullanabilirler. Bunun sebebi ise ön ayakları dört parmak arka ayaklarında ise beş parmak bulunmasıdır. Derilerinin esnekliği sayesinde kafalarının geçebildiği her yerden geçebilirler. Kafes içerisinde tahıl ile besleme yapabilirsiniz.

Dünya üzerindeki renkleri bizler ile aynı görmezler ve gözleri uzak mesafeyi çok iyi göremez. Bunun yanı sıra kulakları çok iyi duyar ve refleksleri güçlüdür. Bıyıkları sayesinde rüzgar yönünü tespit edebilirler ve birçok titreşimi algılayabilirler.

Kafeste Hamster kaç yıl yaşar?

Hamster türüne göre yaşam süresi değişse de 2 yıl ila 4 yıl evcil olarak yaşar.

Evde beslenen Hamster eğitilebilir mi?

Hamster zeki hayvan türleri arasındadır ve bir noktaya kadar hamsterinizi eğitebilirsiniz.

5/5 - (5 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir