hotot tavşanı

Cüce Hotot Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Cüce Hotot tavşanı yada orjinal adı Hotot tavşanı isminden de anlaşılacağı gibi cüce tavşandır. İlk görünüşte kendisine hayran bırakan bu Cüce hotot tavşanı ırkının ipeksi tüyleri vardır. Bu ipeksi tüylere eşlik eden siyah büyük gözleri ile etkileyici bir bakışa sahip olurlar.

Bu ırk iki farklı tavşan ırkından meydana gelmiştir yani melez bir türdür. Bu melez Hotot tavşan cinsi ilk oluşturulma yılı 20.yüzyılda Fransa’da sağlanmıştır. Daha sonrasında 1970’li yıllarda Cüce hotot tavşanı için çalışmalar başladı. Bu çalışma doğu ve batı Almanya’da iki tavşan türü kullanılarak başladı.

Çalışmada Hotot tavşanı ve Hollanda cüce tavşanı kullanılmıştır.

hotot tavşanı
Hotot tavaşanı

Cüce Hotot Tavşanı Özellikleri

Evde tavşan beslemek isteyen kişiler Cüce hotot tavşanı ile tanışmalısınız. Çünkü evde beslenmeye uygun evcil bir tavşan türüdür. Çünkü melez bir ırktır ve hollanda lop tavşanı ile melezlenmiştir. Bu tavşan türünden gelen en büyük gen cüce tavşan genidir.

Yani bu sayede küçük boyutlarda bir tavşan elde edilmiştir. Sonrasında evde beslenmeye uygun hale getirilmiştir.

Bu türe cücelik geni veren tavşan günümüzde en popüler evcil tavşan türü olarak bilinmektedir. Yani sahipleneceğiniz tavşanın genleri popüler bir evcil hayvanın genlerini taşımaktadır. Dış görünüşü kendisine has bir tavşan türüdür.

  • Tüyleri beyaz renkli ve ipeksi bir yapıdadır ve kısa tüylere sahiptir.
  • Kulakları dik, kısa, kalın ve iki kulak arası birbirine yakındır.
  • Gözleri siyah renk ve göz etrafı siyah bir halka ile çevrilidir.
  • Cüce Hotot tavşanı olduğu için boyutları küçüktür ve ağırlıkları 1kg ile 1,5kg arasındadır.
  • Baş yapısı yuvarlak ve boynu kısadır.
  • Bacakları tüylü kısa ve kalındır.

Bu özellikleri fiziksel olarak en belirgin olanlardır. Evcil bir cüce hotot tavşanı 7-10 yıl arasında yaşam ömrüne sahiptir. Bu uzun ömürleri sayesinde sizlere uzun süreli bir dost olacaktır. Bu tavşan ırkını farklı kılan ve dikkat çeken özelliği gözleridir.

Gözleri dışarıdan bakıldığında büyük gözükmektedir. Ama büyük gözükmesinin ardında göz çevresindeki siyah halka yatmaktadır. Yani göz çevresindeki siyah halka gözü ile aynı siyah renge sahiptir. Bu yüzden büyük bir göze sahipmiş gibi gözükmektedir.

Tavşan bakımı
Cüce Hotot Tavşanı Bakımı

Cüce Hotot tavşanı Bakımı

Bir tavşan düşününki herhangi bir ormana veya ülkeye ait olmasın. Bu tarz tavşan türü elbette vardır. Bunun başlıca sebebi melez ırklardır. Yani melez ırklar farklı ülkelerdeki ve farklı bölgelerdeki tavşanlar ile eşleşerek yeni bir tür oluşturur.

Oluşan bu türün ülkesi elbette hangi ülkede oluşmuşsa orasıdır. Ama gen içerisinde bulunan iki farklı bölge olabilmektedir.

Cüce hotot tavşanı bunlardan biri ve bakımı doğru yapılmalıdır. Bakım için öncelikle sahiplenme gelir. İlk olarak yavru bir tavşan sahiplenmelisiniz. Sonrasında ilk bakım işlemi başlamaktadır.

  • İlk bakım işlemi uzman veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü hastalıkların tespitinde ilerlemeden teşhis etmek ve müdahale etmek çok önemlidir.
  • Daha sonrasında evde beslemek için eve getirdiğiniz tavşanınız için bir kafes almalısınız. Bu kafes içerisinde veya dışarısında besleme yapmak için uygun kaplar almalısınız. Sonrasında ise bu kaplar içerisine tavşan yemleri koyarak beslemeye başlayabilirsiniz.
  • Sonrasında tavşanın yıkanma işlemi gelmekte ve tavşanlar yıkanmamalıdır. Bunun sebebi ise tavşanlar hassas hayvanlardır. Çünkü yıkanmamasını gerektiren bir çok unsur vardır. Bu unsurların başında tavşanın yıkanma ortamını ev içerisinde hazırlayamamak gelir. Tavşanın yıkanma ortamını ev içerisinde hazırlayamazsınız. Bu yüzden tavşanınızı nemli bir bezle silerek tekrar kurutmalısınız. Bu sayede hayati bir risk almamış olursunuz.

Bu bakım yöntemlerini uygulayarak hayatı boyunca sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Evde tavşan beslemek için gerekli olan bakımlar bu kadardır.

tavşan sağlık bakımları
Hotot Tavşanı Sağlık Bakımları

Sağlık Gereksinimleri

Sağlıklı ve mutlu bir cüce hotot tavşanı için gerekli olan bazı unsurlar vadır. Bu unsurlar tavşanınızda rutin olarak uygulamanız gereken sağlık kontrolleridir.

Ev içerisinde beslediniz tavşanınızın sağlık kontrollerini yaptırmalı bit ve pireye karşı önlem almalısınız. Bunun yanı sıra veteriner hekimler ile görüşerek gerek duyulan takviye ilaçları kullanmalısınız. Daha sonrasında kalıtsal bir rahatsızlığa sahipse bunun için öneriler almalısınız.

Melez olan tavşan ırklarında bazı rahatsızlıklar görülmektedir. Bu rahatsızlıklar, eklemler ve diş yapılarında bozukluk gibi durumlardır. Bir diğeri görülen rahatsızlıklar ise iç organlarında oluşabilecek durumlardır. Bu yüzden detaylı bir sağlık kontrolünden geçmelidir.

Karakter Yapısı

Evde besleyeceğiniz evcil hayvanın karakter yapısı önemlidir. Evcil cüce hotot tavşanı karakteri çok uysaldır. Yavruluktan itibaren uysal ve sakin bir yapıya sahiplerdir. Ev içerisinde aşırı hareketli olmamaları ile bilinmektedir.

Sürekli olarak kafes içerisinde durma durumlarında strese girerler. Bu durum istenmeyen bir durumdur ve tavşanınızın kafes dışarısına çıkmasına izin vermelisiniz. Sonrasında saldırgan tavırlar sergilemeyen ve ısırmayan bir tavşandır.

Sevecen tavırlar sergiler ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Bu sayede enerjilerini boşalta bilirler ve mutlu ve sevgi dolu olmaya devam ederler.

Cüce Hotot Tavşanı Yıkanır mı?

Tavşanların yıkanması risklidir ve yıkanamazlar. Nemli bir bez yardımı ile temizlik işlemi yapılmalı ardından kurutulmalıdır.

Cüce hotot tavşanı nasıl bakılır?

Ev içerisinde sahiplendiğiniz bir cüce hotot tavşanı bakımı öncelikle veteriner hekime götürmek ile başlar. Bu işlem önemlidir ve hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlar. Sonrasında ev içerisinde bir bölge belirlemeli ve yuvayı oraya koymalısınız. Yuvayı koyacağınız yerde rüzgar olmamalı ve evcil tavşanınız üşütmemelidir. Daha sonrasında mama ve su kabını da uygun yerlere yerleştirerek beslemeye başlayabilirsiniz. Evde bakmak işlemi için bunların yapılması yeterli olacaktır.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir