Ciklet balıkları özellikleri

Ciklet balıkları tatlı su balıklarıdır. Pul renkleri sarı, mavi ve desenli olabilmektedir. Akvaryum balık besicileri tarafından en çok tercih edilen balık türüdür. Bu balık türü basit bir akvaryum içerisinde beslenebilmektedir. Ciklet balıklarının beslenmesi gereken akvaryum içerisinde su ısıtıcı ve hava motoru olması yeterlidir. Bu cihazların bulunduğu ve orta boyutta olan her akvaryumda ciklet balıklarının barınması mümkündür. Ciklet balıklarının bulunduğu akvaryumlarda farklı cinsten balıkların olması sakıncalıdır. Bu balık türünün farklı türdeki balıklara agresif tavırlar sergilendiği gözlemlenmiştir. Akvaryum içerisinde organik yosun ve yeşillikleri dişileri etkilemek için kullanırlar. Bu yüzden yeşillikler ve akvaryum içerisinde bulunacak objeler doğru seçilmeli. Nedeni ise ciklet balıkları dişilere gövde gösterisi yapmak için ortamda bulunan yeşilliğe agresif davranışlar sergileyerek kendisini gösterir. Göstermiş olduğu bu davranış sayesinde dişi ciklet balıklarının dikkatini çeker ve ömür boyu çiftleşme şansı yakalar.

ciklet balıkları
ciklet balıkları

Ciklet balıkları kökeni neresidir?

Tatlı su balığı olarak bilinen ciklet balıkları sadece afrikada bulunan tatlı sularda olduğu düşünülmektedir. Bu gibi düşünceler yanlış sayılmasa da bir çok bölgede ciklet balıkları gözlemlenmiştir. Bunlar Amerika, Hindistan, Afrika ve Asya bölgelerinde tatlı sularda yaşam sürmektedir. Ciklet balıkları en yoğun olduğu bölge Afrika bölgesidir. Bu yüzden temin edeceğiniz ciklet balıklarının adları afrika ciklet balığı olarak geçebilmektedir.

ciklet balıkları özellikleri
ciklet balıkları özellikleri

Ciklet balıkları bakımı

Tropikal balık türü olan ve tatlı suda yaşayan ciklet balıkları bakımları diğer balıklardan farklı değildir. Bu yüzden hali hazırda bir akvaryum unuz var ise bunu kullanabilirsiniz. Akvaryum tercihler çok küçük olamayacak şekilde yapılmalıdır. Sebebi ise çok küçük olan akvaryumlarda rahat hareket edemezler ve agresif tavır sergileyen bu balık türü dahada agresifleşebilir. Bu nedenlerden dolayı akvaryumorta ve büyük boyutlarda olmalıdır. Akvaryumda erkek balık dişilerden daha baskın olmalıdır. Bunun nedeni ise erkekler arasında bölge paylaşımı yapılamadığı için balıklarınız arasında münakaşa yaşanmasıdır. Bu tür olaylar yaşanmaması için akvaryumda 1 erkek ve yoğunluk olarak dişi tercihi yapılmalı ve bir koloni oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu koloni kendi arasında bölge paylaşımı yapar ve üremeye başlar. Akvaryum içerisindeki balık türünün enerji dolu olabilmesi için suyun sıcaklı stabil olmalıdır. Su sıcaklığının kontrol etmek için ısı ayarlı su ısıtıcıları tercih edilir. Akvaryum içerisindeki suyun oksijen seviyesi sürekli olarak yaşam sağlanabilecek düzeyde tutulabilmesi için hava motorları kullanılır. Akvaryum temizlikleri ve su değişimleri de doğru yapılmalıdır. Cikler balıklarının yaşamış olduğu akvaryumlar sürekli olarak temizleme işlemi yapılmamalıdır. Sebebi ise balıkların su değişiminden zarar görebilecek olmalarıdır.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir