beyaz tavşan

Beyaz Tavşan Türleri Hakkında Bilgi

Bir çok insan tüm tavşanların beyaz tavşan türleri olduğunu söylemektedir. Bu bilinen bir yanlıştır. Beyaz tavşan türleri tek bir tür değildir farklı tür tavşanların beyaz renkli olanları vardır. Yani beyaz tavşan türlerinin bir çok farklı ırkı bulunmaktadır.

Beyaz tavşan türleri içerisinde albino olarak adlandırılan tavşanlarda bulunmaktadır. Bu tavşanlar kalıtsal hasta olduğu için tüyleri beyaz, gözleri kırmızı ve tenleri beyaz pembe arasıdır. Bu özellikleri ile de bir çok insanın dikkatini çekmeyi başarmışlardır.

Beyaz Tavşan Türleri

Tavşanların tüy renklerinin beyaz olması hasebi ile aldıkları isim beyaz tavşandır. Tavşan türlerinin farklı renklerde ve tüy deseninde olanları bulunmaktadır. Yani bir çok türün beyaz renk tüylere sahip olması mümkündür. Bu yüzden bir çok farklı seçenek ile karşılaşılmaktadır.

Beyaz Tavşan Türleri Hakkında Bilgi
Beyaz Rex Tavşanı

Rex tavşanı

Rex tavşanı beyaz tüylüdür ve en popüler beyaz tavşan türlerinden bir tanesidir. Farklı renklerde olanları da bulunmaktadır. Beyaz olanları genel evcil hayvan olarak evde beslenmektedir. Evcil beyaz tavşan türleri olarak evde beslenmesi uygun tavşanlardan bir tanesidir.

beyaz belçika dev tavşanı
beyaz belçika dev tavşanı

Belçika Dev Tavşanı

Büyük tavşan türleri arasında yer alan belçika dev tavşanı evde ve bahçede evcil olarak beslenmektedir. Bu tür boyutları büyük olduğu için kişiler tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

beyaz tavşan türleri
beyaz cüce hotot tavşanı

Hotot Tavşanı

Gözlerinin çevresinde siyah tüylere sahip ve eşsiz bir göz yapısına sahip tavşan türüdür. Beyaz tavşan türleri içerisinde elit bir yer almaktadır. Bu yüzden tavşan türleri içerisinde farklı bir ayrıcalığı vardır. Bu sayede popülerliği fazladır. Cüce hotot tavşanı olarak da anılan beyaz tavşan türü küçük ırklı bir tavşan türüdür.

beyaz tavşan
beyaz aslanbaş tavşanı

Aslanbaş Tavşanı

Beyaz tavşan türlerinin boyun bölgesindeki uzun tüyleri ile tanınan aslanbaş tavşanının beyaz tüylü olanıda bulunmaktaıdır. Boyun bölgesindeki uzun tüyleri aslanın tüylerine benzetildiği için aslanbaş tavşanı olarak anılmaktadır.

beyaz ankara tavşanı
beyaz ankara tavşanı

Ankara Tavşanı

Uzun tüylerinin ticari amaç ile kullanıldığı tavşan türlerinden biri olan ankara tavşanı beyaz tüylere sahiptir. Bu ankara tavşanının diğer adı ise angora tavşanıdır. Bu tavşanın tüyleri çok değerlidir ve tüyleri kırpılıp farklı ürünler yapmak için değerlendirilmektedir.

beyaz hollanda lop tavşanı
beyaz hollanda lop tavşanı

Hollanda lop tavşanı

Kulakları uzun ve düşük tüyleri ise uzun tavşan türdür. Bu tavşan türü evcil olarak beslenen beyaz tavşan türlerinin en ünlülerinden bir tanesidir. Beslenmesi kolaydır ve bir çok kişi bahçesinde ve evinde bu türü beslemektedir.

Beyaz Tavşan Türü Bakımı

Tavşanların hepsinin ortak bir bakımı bulunmaktadır. Bu bakım içerisinde yer alan unsur ise yuva , mama ve su kabıdır. Bu koşulların sağlanması halinde evinizde uygun bölgelerde besleyebilirsiniz.

Evcil tavşanların bahçe ve dış ortamda yaşama olasılığı çok azdır. Bunun başlıca sebebi ise hayatta kalma güdüleri dış bölgeye uygun şekilde gelişmemesinden kaynaklanır. Çünkü evcil olarak beslenen tavşanlar hazır besin ve güvenlikli ortamda durmaktadır. Böylece gıda bulma ve korunma güdüleri hissetmezler. Bu vesile ile de hayatta kalma güdüsü körelmiş olur.

Beyaz tavşan
Evcil Beyaz Tavşan

Bahçede güvenli şekilde tavşan beslemenin reçetesi bellidir. Bunu için öncelikle bahçe koşullarının sağlanması gelmektedir. Bu koşulların en başında güvenli alan oluşturmak gelir. Sonrasında gıda ve barınmanın sağlanabileceği bölgeler gelmektedir. Daha sonrasında ise tavşanlarınızı güvenli bir şekilde bahçede besleyebilirsiniz.

Evcil Beyaz Tavşan Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Beyaz tavşanı birçok insan çocuğuna evcil hayvan olarak beslemesi için almaktadır. Başlıca unutulmaması gereken tavşanların 4 yıllık gibi bir yaşam ömrüne sahip olmasıdır. Yani bu demek oluyor ki uzun zaman ailenizin ferdi olacaktır. Bu yüzden tavşan bakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız.

Beyaz Tavşan
Beyaz Tavşan

İlk Tavşan Sahiplenildiğinde Yapılması Gerekenler

  1. Evcil tavşan sahiplenmenizin ardından ilk olarak veteriner hekime götürmelisiniz. Bu sayede hasta ise hemen müdahale edilebilmektedir.
  2. Daha sonrasında evinizin bir bölgesini kesinlikle tavşanınıza ayırmalısınız. Bu bölgelere tavşan ürünlerini yerleştirmelisiniz.
  3. Evinize geldiği günden itibaren alışana kadar kontrol altında tutmalısınız. Olumsuzluk görülürse veterinerden yardım alabilirsiniz.

İlk Tavşan Sahiplenildiğinde Yapılmaması Gerekenler

  1. İlk kez evcil beyaz tavşan sahiplenen insanlar ilk olarak yıkamayı düşünürler. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Çünkü tavşanlar kendi tüylerini temizleyebilirler ve hassas canlılardır. Bu yüzden tavşanınızı yıkamak önerilmemektedir.
  2. Sürekli olarak elinize alıp tavşanı rahatsız hissetmesine neden olmamalısınız. İlk kez tavşan beslenildiğinde tutma şeklinin yanlış olmasından dolayı tavşanınız zarar görebilmektedir. Bu yüzden hem siz hem de evcil tavşanınız size alışana kadar beklemelisiniz.
  3. Tavşanların ne tür yiyecekler tüketebileceği hakkında doğru bilgi edinmelisiniz. Çünkü bir çok insan kendi yediği her şeyi evcil beyaz tavşan türlerine vermektedir. Bu yanlış bir davranış olabilmektedir. Çünkü sizlere zarar vermeyen gıdalar tavşanlara zarar verebilmektedir.

5/5 - (2 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir