bakımı kolay evcil hayvanlar

Bakımı Kolay Evcil Hayvanlar

Bakımı kolay evcil hayvanlar arasında olması gereken hayvanlar evde beslenebilen hayvanlar olmalıdır. Bakımı kolay evcil hayvanların kafes içerisinde veya akvaryum içerisinde beslenmesi daha kolaydır. Bu yüzden öncelik kuş, balık, hamster gibi türler olmalıdır.

Evde hayvan beslemek isteyen kişiler bakımı kolay evcil hayvanlar tercih etmek ister. Bu yüzden öncelikle neden bakımı kolay hayvan tercih ettiğinizi tespit etmelisiniz. Daha sonrasında sizin kriterinize uygun olan evcil hayvanı seçmelisiniz.

bakımı kolay evcil hayvanlar
Bakımı Kolay Evcil Hayvanlar

Bakımı Kolay Evcil Hayvanlar Hangileridir

Daha önce hiç hayvan beslememişseniz ve evcil hayvan beslemek istiyorsanız bakımının kolay olmasını seçmeniz normaldir. Çünkü evcil bir hayvanın ne gibi bakımlara ihtiyaç duyduğunu bilmemenizden kaynaklanır.

bakımı kolay evcil hayvanlar
Bakımı Kolay Evcil Hayvanlar

Bir çok hayvan türü vardır ve bu hayvanların yaşam alanları ve bakımları farklıdır. Balıklar suda yaşar ve bakımları karada yaşayan canlılardan farklıdır.

Kanatlı canlılar kafes içerisinde beslenir ve bakımı burada yapılır. Bu yüzden daha farklı bir bakım yöntemi izlenmelidir.

Bakımı En kolay evcil hayvanlar

kuşlar

Kuşlar

Kuşlar evcil hayvanlardır ve kafes içerisinde beslenmesi yapılır. Kafes bakımı oldukça kolaydır. Kafesler parçalardan oluşur. Bu parçalar alt hazne, yem ve su kabı parçalardır. Bu parçalar haftalık olarak çıkartılıp temizlenebilir ve bakımı bu şekilde sağlanmış olur. Kuşlar bakımı en kolay evcil hayvanlardandır.

balıklar
Balıklar

Balıklar

Akvaryum içerisinde besleyeceğiniz balıkların bakımları neredeyse yok denecek kadar azdır. Akvaryum içerisinde bulunması gereken filtreleme cihazı gibi cihazlar sizin yerinize suyu temizler. Bu cihaz üzerinde sizin sadece filtreyi yıkayıp tekrar yerine takmanız yeterli olacaktır. Akvaryum bakımı bu kadar basittir.

hamster

Hamster

Hamster evde beslenen ve kafes içerisinde bakımı yapılan evcil hayvanlar arasındadır. Daha öncesinde kafes içerisinde beslenen canlıların bakımını kolay olduğundan bahsetmiştik. Hamster kafeside aynı şekilde temizlenebilir. Yani alt haznesi çıkartılır ve temizlenip tekrar yerine takılır. Bu sayede kolay bir bakım yapmış olursunuz.

papağan

Papağan

Papağanlar kuş türleri arasında yer almaktadır. Papağanların bakımları kuşların bakımı gibidir. Bu yüzden kafes içerisinde beslenir. Papağanların bakımı kuşlara göre daha zordur. Çünkü papağanlar kuşlara kıyasla daha büyük canlılardır. Bu yüzden bakımları da daha zor olacaktır.

kedi

Kedi

Kediler ne kafes hayvanıdır nede akvaryumda beslenir. Ama bakımı kolay evcil hayvanlar arasında kesinlikle yer alan hayvanlardandır. Bunun başlıca sebebi kedilerin kendi işlerini halledebilmeleridir. Kedi besleyecek kişiler kedi kumu, su ve mama kabı alarak kolaylıkla evde kedi besleyebilirler.

Kedilerin bakımları nasıl yapılır diye düşündüğünüzde bu olayda çok kolaydır. Günlük olarak kedi kumu temizlenmelidir. Mama ve su kabı dezenfekte edilmelidir. Haftalık olarak ta tüylerini tarayabilirsiniz. Evde beslediğiniz kedilerin bakımı bu kadar basittir.

Tüm Evcil Hayvanlarda yapılması Gereken Bakımlar

Tüm evcil hayvanların ortak bakımları vardır. Evcil hayvan sahiplenen kişiler öncelikle evcil hayvanlarının bakımını doğru yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

bakımı kolay evcil hayvanlar
Bakımı Kolay Evcil Hayvanlar

İlk olarak evcil hayvan sahiplenildiğinde veteriner hekime ile sağlık kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller veteriner hekim tarafından sizlere verilen süre zarfında sürekli olarak yapılmalıdır. Çünkü evcil hayvanın sağlıklı olmalarını sağlamanın başlıca yöntemi budur.

Barındığı alan temiz olmalıdır. Bu alanda mama kabı ve su kabı gibi beslenmesi amaçlı konulmuş kaplar temiz tutulmalıdır. Bu bakımların hepsini yaptığınız sürece evcil hayvanınızın bakımını yapmış olursunuz.

5/5 - (3 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir