Ara papağanı bakımı ve özellikleri

Büyük ırklı bir kuş türü olan Ara papağanı diğer isimleri ile Ara Macaw papağanı ve Kırmızı ara papağanı en büyük papağan türüdür. En popüleri olan kırmızı ara papağanıdır. Bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi yem yeşil ormanlarda kırmızı ara kuşlarının dikkatleri üzerine toplamasından kaynaklanmaktadır.

Ara kuşları boyutları büyüktür ve kuyrukları uzundur. Gökte süzülerek uçarlar ve görenlere adeta bir görsel şölen yaşatırlar. Orman kuşlarıdır ve yabani olarak hayat sürmektedir. Şehir merkezlerine yakın bölgelerdeki ormanlık alanları tercih ederler.

Dünya üzerindeki kanatlılar arasında dev papağan olarak bilinmekte. Kuyruk ve baş uzunluğu 40 inç olan papağanlar görülmüştür. Ara papağanlarının uzun tüyleri ,uzun kuyrukları ve dev gibi gagaları vardır.

Ara Papağanı

Dünya üzerinde en çok konuşma kelimesine sahip ve en büyük ırklı kuş olarak bilinen ara papağanı farklı renkleri vardır. Farklı renklerde olması ile aynı tür arasında farklı isimlere sahip olmalarına vesile olmuştur. Bu sebepten dolayı aynı familyaya ait olsalar dahi isimleri farklıdır.

Kırmızı Ara Papağanı

Baş Kısımları ve gövde kısımları kırmızı olan türün ismi Kırmızı ara papağanıdır. İsmini tüylerinin renginden almaktadır.

Ara Macaw Papağanı

Herhangi bir renk farklılığı olmaması ile birlikte Ara Macaw papağanı tüm türün genel ismi olarak bilinir.

Mavi Sarı Ara Papağanı

Gövde rengi sarı , kanat rengi ise mavi renkte olan Mavi Sarı Ara papağanı türüdür.

Ara Papağanı Özellikleri

Papağanlar arasında dev papağan olarak kabul edilen ara papağanı en yaygın özelliği boyutlarıdır. Çünkü uzun tüyleri , uzun kuyrukları ve büyük gagaları vardır. Uzun tüylü ve uzun kuyruklu olmaları onlara çok büyük bir ihtişam katmaktadır. Göklerde süzülürken görülmesi muhtemeldir. Büyük gagaya sahip olmasının bir çok avantajı vardır.

Avantajı ise kendisini bu büyük gaga sayesinde savunur ve kabuklu yemişleri tüketebilir.

ara papağanı özellikleri
Ara Papağanı

Ara Papağanı Bakımı

Dev olarak kabul edilen ara papağan türlerinin evcil olarak beslenmesi kolay değildir. Nihayetinde tercih edeceğiniz papağan türü çok büyük boyutlardadır. Ara papağanları geniş ortamlarda beslenmelidir. Kafes hayvanı olarak beslemek istiyorsanız büyük kafesler tercih etmelisiniz.

Papağanların kuyrukları yer ile temas etmemeli , sebebi ise kuyrukta kırılma meydana gelir. Böyle bir durum görülmesi sonucu papağanın zarar görmesi kaçınılmazdır. Kafesin erişilebilir kısımlarında meyve ve kabuklu yemiş bulunmalıdır. Ara papağanları diğer papağanlar ile aynı şekilde beslenmemelidir. Tüketilen gıdalar gerekli mineral ve enerjiyi karşılayabilmelidir.

ara papağanı beslemek
Yavru Kırmızı Macaw Papağanı

Ara papağanları rutin beslenmesi için hazırlanan mamada yüksek yağ oranı içeren kuru yemişler tercih edilmeli. Çünkü bakım sadece yemek ve beslemek ile mümkün olmamaktadır. Öncelikle ara papağanının bakım süreci doğru ilerleyebilmesi için bazı rutinlere ihtiyaç duyar.

Sağlık sorunu yaşamaması için doğru mekan seçimi yapılmalıdır. Kendisini rahat hissettiği ve huzurlu olduğu bölgede beslenmelidir. Yüksek tonlarda sesler çıkarta bilir çığlık atabilirler. Bu yüzden beslenmesi için tercih edilecek yerler papağana ait olmalı. Tercih etmiş olduğunuz alanlar kişilerin rahatsız olmayacağı alanlar olması önemlidir.

En büyük papağan türü hangisidir?

Dünya üzerindeki en büyük boyutlara ulaşan papağan türü Ara papağanıdır 90 cm uzunluğa kadar uzayabilirler.En büyük papağan türü

Ara papağanı Kafesi Nasıl olmalıdır?

Dünya üzerindeki en büyük papağan türü olduğu için öncelikle büyük bir kafes tercih etmelisiniz. Daha sonrasında kafes içerisinde tünekleme alanını doğru konumlandırmalısınız. Çünkü doğru konumlandırmadığınız takdirde kuşunuzun kuyruğu yere değdiği için zarar görebilir. Bunun önüne geçebilmek için kuşun yer ile temas etmeyeceği şekilde tüneği hazırlanmalıdır. Daha sonrasında kafes içerisinde rahat hareket edebilmeli ve yem , su kabına rahat erişebilmelidir. Bu koşulları sağlayan tüm kafes türlerini kullanabilirsiniz.

Ara Papağanı Konuşabilir mi?

Konuşabilme kabiliyetine sahip kuşlar arasındadır. Konuşabilmesi sesleri taklit edebilme yeteneğinden kaynaklanır. Yani duyduğu tüm sesleri taklit edebilir ve anlamsızca söyleyebilir. Yalnız konuşma kapasitesine sahiptir. Yani belirli bir kelimeyi hafızasında tutabilir , öğrenebilir ve tekrarlayabilir. Bu nedenle en çok kelime haznesine sahip papağan türleri tercih edilir.

5/5 - (3 votes)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir