Akvaryum balıkları cinsleri ve özellikleri

Akvaryum balıkları bir kap içerisinde beslenmeye uygun balık türleridir. Bu kap genellikle cam olmak ile birlikte suyun sıcaklığı ve oksijen seviyesi stabilize edilmesi gerekmektedir. Akvaryum balıklarının iki çeşidi vardır. Bunlar tuzlu su ve tatlı su balıkları için uygun olan akvaryumlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak tatlı su balıkları tercih edilmektedir. Nedeni ise akvaryumda balık beslemek isteyen kişilerin tatlı suya erişmesinin daha kolay olmasıdır. Tatlı sular musluklarımızdan akan ve içme suyu olarak tercih ettiğimiz su türüdür. Bu yüzden erişimimiz daha kolay olacaktır.

Tuzlu su balıklarınında akvaryumlarda beslenmesi mümkündür. Bu balık türlerinin akvaryumlarda beslenmeleri için su değişimlerinde tekrar tuzlu su eklenmesi gerekmektedir. Tuzlu suya erişimi tatlı suya erişimden daha zordur. Tuzlu sular denizlerden , okyanuslardan tercih edilmektedir. Bir akvaryum sahibi tuzlu su bölgesine uzak bölgelerde ikamet ediyor ise balıkları temin ettiğiniz kişilerden tuzlu su almak için yardım isteyebilirsiniz.

akvaryum balıkları
akvaryum balıkları

Tatlı su balığımı , Tuzlu su balığımı beslemeliyim?

Akvaryum balıklarının tercihleri kişinin özverisi ve uygunluğuna göre değişmektedir. Akvaryum sahipleri genel olarak kişisel zevkleri doğrultusunda balık türü seçerler ve beslemeye başlarlar. Seçmiş olduğunuz balık türü tatlı su balığımı yoksa tuzlu su balığımı öncelikle bunun bilinmesi gerekmektedir. Balık tercihi yaparken öncelikli olarak bunu tercihinin yapılması gerekiyor. Tuzlu su balığı olarak tercih edeceğiniz akvaryum balıklarının beslenmelerinde tercih edilmesi ekipman daha farklıdır. Tatlı su balıklarının beslenmesinde kullanılacak ekipmanda daha farklıdır. Bu yüzden tercih edeceğiniz balık türünün hangi suda yaşam sürdüğünü öncelikle kavramalısınız. Daha sonrasında tercih etmiş olduğunuz balığın yaşam ortamı olacak akvaryumun düzenini doğru bir şekilde yapılandır malısınız.

Akvaryum balık cinsleri ve özellikleri

Oksijen motoru ve akvaryum ısısını yönetebileceğiniz cihazlar tercih etmelisiniz. Daha sonrasında balıklarınızı yaşam alanlarında beslemelisiniz. Balık tercihleri genel olarak balıkların görünüşlerine bakılarak seçilir. Bu seçim tercihi kişiniz zevkine göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden sizlerin nasıl bir balık tercihi yapacağınız bizler tarafından belirlenmezler. Okyanus balıkları daha renkli ve desenli olduğu için kişiler daha çok okyanus balıkları tercih etmek isterler ama tuzlu su temini sorunu yaşayabilecekleri için diğer balık türlerini tercih ederler. Bu yüzden akvaryum balığı olarak tatlı su balıkları en çok tercih edilen balık türüdür.

5/5 - (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir